Kā sabiedrība vērtē jauno valdību?

Krišjāņa Kariņa vietu Ministru kabinetā nu ir ieņēmusi Evika Siliņa no “Jaunās vienotības”. Nākamās valdības ministriem tagad jāķeras pie visdažādākajiem darbiem katram savā nozarē. ReTV aptaujātie ļaudis jauno valdību vērtē dažādi, taču sabiedrība gaida reālus darbus un reālus uzlabojumus dažādās nozarēs. 

Iespējams, ka izmaiņas valdībā šovasar briedušas tik ilgi, ka teju ikviens ReTV uzrunātais iedzīvotājs ir pamanījis, ka Ministru kabinetā galu galā tās ir notikušas. Tiesa gan – katram atšķiras redzējums, kādi jautājumi primāri risināmi. (Iedzīvotāju viedokļi, skatoties videosižetu zemāk.)

Vidzemes Augstskolas vadošais pētnieks Gatis Krūmiņš ReTV norāda, ka vien pēc valdības paveiktajiem darbiem varēsim vērtēt, cik veiksmīgs ir bijis šīs valdības veidošanas process, kurai, kā spriež kuluāros, pamatakmens ielikts prezidenta vēlēšanu laikā. “Tas process bija gaužām normāls, mēs redzējām arī tās alternatīvas. Tādu milzīgu pārsteigumu nebija. Ja runātu par pārsteigumiem, tad, piemēram, pēdējā nedēļā parādītos Šlesers iekšā. Nekas tāds nebija. Mēs labi sapratām, ka tur ir šīs alternatīvas uz ko skatās. Man pašam šķita, ka “Jaunā vienotība” vairāk vēlās to liberālo virzienu.”

Krūmiņaprāt, jaunās valdības deklarācijā norādītie darāmie darbi ir daudz reālāki nekā Kariņa pēdējā Ministru kabineta plāni. Gatis Krūminš gan uzsver, ka valdības veidotājiem, domājot par darāmajiem darbiem, jāseko līdzi Nacionālās attīstības plāniem. “Valdības operatīvo darbu būtu vairāk jāsavieno ar tiem plāniem, ko esam valstī izstrādājuši. Tas būs mans vēlējums. Ja to mēs vairāk darīsim, tad būs labāks rezultāts, jo tur tika iesaistītas visas nozares. Ja Siliņas mērķis būtu sekot Nacionālajam attīstības plānam, labi – pa vidu bija kovids un karš –, bet kopumā valsts lielie uzstādījumi, valstiskās vērtības tur ir iezīmētas, lielie virzieni ir iezīmēti. Sekojam tiem.”

Vērējot, cik ilgi Siliņa būs valdības priekšgalā, Krūmiņš norāda, ka šoreiz daudz kas būs atkarīgs no tā, kā “Jaunā vienotība” spēs samērot varu, kas pašlaik ir nonākusi tās rokās. Ja partija spēs ar to dalīties un uzklausīt arī citus viedokļus, tad valdības riteņos sprunguļu nebūs. Ja tas nenotiks, tad Evikas Siliņas valdība var krist, veidojot nākamā gada budžetu.Foto: Zane Bitere/LETA