Kā rīkoties, ja pazudis suns?

Šobrīd publiskajā telpā parādās ne mazums paziņojumu ar lūgumu palīdzēt atrast pazudušu suni. Lai gan dzīvnieks var būt apmācīts, speciālisti uzsver – viņš tāpat var pazust. Lielu daļu suņu biedē salūta šāvieni, tāpēc gadumijas svētku gaidās suņu īpašniekiem jābūt jo īpaši modriem. Dzīvnieku uzvedības eksperts Alberts Čipuštanovs atzīst, tā ir viena no grūtākajām situācijām – dzīvniekam palīdzēt –, taču to var izdarīt. “Jāmeklē palīdzība vairāk pie speciālistiem, vetārstiem. Un jāmāca sunim, mēģināt viņus pieradināt pie kaut kādas skaņas, lai viņš tik ļoti nebaidās, lai viņam nebūtu tās negatīvās paniskās reakcijas. Apmācības ceļā viņam var iemācīt nereaģēt.”

Tomēr eksperts uzsver, ka katrs gadījums ir indivduāls. Reizēm sunim nākas palīdzēt arī ar medikamentu palīdzību. Tāpat viņš norāda, ja ar suni tiek staigāts pa pilsētu svētku uguņošanas laikā, nekādā gadījumā dzīvnieku nevar laist vaļā no pavadas. Tomēr ne tikai salūta šāvieni ir iemesls dzīvnieku pazušanai. Suns var pazust, piemēram, ja tas nav pietiekami apmācīts, ja tas atrod kādu citu suni, ar ko spēlēties. Taču vienmēr jāatceras, ka suņa uzvedība pazūdot būs citādāka. Čipuštanovs: “Pārsvarā viņi pārdzīvo, ka viņi pazūd, ka viņi apmaldās kaut kur, ka nezina, kā atrast atpakaļ ceļu. It īpaši, ja mēs ar viņu staigājam kaut kur ārpus savas mājas, tālu no mājām. Tur, kur viņš pazuda, viņam būs diezgan grūti atpakaļ atgriezties. Ja tā ir lauku teritorija, tad dažreiz dara tā, ka atstāj kaut kādas savas mantas vai drēbes, lai viņam būtu, kur atnākt atpakaļ. Tad ik pa laikam tur atbraukt un apskatīties, vai viņš atnāca.”

Ja suns ir pazudis, ir svarīgi saglabāt mieru un savlaicīgi veikt nepieciešamās darbības tā atrašanai. Dzīvnieku policijas valdes priekšsēdētāja Linda Novicka: “Suņa saimniekam vajadzētu turēt vismaz vienu sava suņa fotogrāfiju, kur viņš ir labi redzams, lai, nedod Dievs, ja dzīvnieciņš pazūd, šo fotogrāfiju varētu ievietot sludinājuma portālā “dzivniekupolicija.lv”, dalīties ar šo fotogrāfiju sociālajos medijos, lai cilvēki, ja pamana šo dzīvnieciņu, varētu zvanīt. Un noteikti ir jāsazinās ar pašvaldības policiju. Protams, ir jāsazinās arī ar dzīvnieku patversmēm. Jāpajautā, vai sunīts tur nav nonācis.”

Suni vieglāk ir atrast, ja tas ir čipots un reģistrēts Lauksaimniecības datu centra datu bāzē. Lai gan tā ir obligāta prasība jau septīto gadu, vēl joprojām daudzi suņu saimnieki šo prasību neizpilda. Dzīvnieku policijā norāda, ka patversmēs, kas ir viņu redzes lokā, situācija ir ļoti slikta. Daina Celitāne:” Katru gadu vidēji patversmēs nonāk ap 50 % nečipotu suņu, no kuriem vēl plus 14, 15% ir tādi, kuri ir čipoti, bet šim čipam nav veikta reģistrācija.”

Dzīvnieka reģistrācija ir saimnieka pienākums, bet ja tas savlaicīgi nav izpildīts, īpašnieks var tik saukts pie administratīvās atbildības un var tikt piemērots naudas sods līdz pat pieciem tūkstošiem eiro.  


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023