Kā pareizi izgatavot putnu būrīti

Ik pavasari īpaši piedomājam par putnu ligzdošanas vietām. Daudzviet jau par tradīciju kļuvusi putnu būrīšu izgatavošana. Arī Baldonē šogad būs vismaz par 65 jauniem būrīšiem vairāk.

Skvērā pie Baldones kultūras nama klaudz āmuri. Pieredzējušā meistara vadībā ģimenes ar bērniem cenšas izgatavot putnu būrīšus strazdiem. Lai darbs veiktos ātrāk, katram darboties gribētājam tiek izsniegtas sagataves. Kā skaidro meistars Viktors Kosakovskis, tas tāpēc, lai būrīši tiktu izgatavoti pareizi, putni tajos varētu droši dzīvot. “Godīgi sakot, es pats bērnībā arī tādus taisīju ar laipiņu, kātiņu pie ejas, bet tas nav pareizi. Kur ir nelaime? Uzmetas žagata vai vārna. Mazie bērniņi iekšā domā, ka ir atnācis barotājs, pabāž degunu un viss. Tā kā tas ir pilnīgi pretēji dabas likumiem, to nevajag darīt. Iekšpusē – jā, kur mammai uzkāpt un paskatīties apkārt.”

Lai kā putnu mājiņu darinātājiem gribētos visu izdarīt gludi un skaisti, būrīša iekšējās sienas nedrīkst būt gludas. Kosakovskis: “Putniņam ar nadziņiem nav kur ieķerties, viņš netiek līdz ejai. Kas notiek? Viņš paliek iekšā un nomirst bada nāvē. Galvenais ir uztaisīt pareizu skrejas lielumu. Man ir kolēģis, kurš uztaisīja sev mājās. Atnāca pie manis ar jautājumu – ko lai dara? Man neviens strazds neiet iekšā. Es uztaisīju viņam būri, nākamajā dienā putns bija iekšā. Laikam viņš bija pa lielu to caurumu uztaisījis, putnam tas nepatīk.”

Putnu būrīšu darbnīca Baldonē jau esot kļuvusi par tradīciju.Arī šoreiz dalībnieku netrūkst. Āmurus rokās ņem gan lielie, gan mazie.

Grūtāk darbs sokas tiem bērniem, kuri atnākuši tikai kopā ar mammu, abi būrīti taisa pirmoreiz. Netrūkst arī ģimeņu, kuriem jau ir pieredze šādos darbos.

Šogad putnu būrīšu darbnīcā tapa 56 putnu mājiņas, kuras visas paliks Baldonē.

Uztaisītos būrīšus darbnīcu dalībnieki var uzlikt arī savās mājās, bet tie būrīši, kas netiks paņemti, papildinās Baldones parkus.