Jūrmalas festivāla koncerti kanālā ReTV

Dzintaru koncertzāle sadarbībā ar kanālu ReTV no 8.decembra, otrdienas un trešdienas vakaros, piedāvā noskatīties koncertu ierakstus no Jūrmalas festivāla, kas notika šovasar no 22.jūlija līdz 4.augustam Dzintaru koncertzālē. Maestro Raimonds Pauls, pasaules opernamu zvaigzne Aleksandrs Antoņenko, Berlīnes Komiskās operas galvenais diriģents Ainārs Rubiķis, Latvijas Radio Bigbends, Sinfonietta Rīga un daudzi citi izcili mūziķi – kanālā ReTV.

Otrdien, 8.decembrī plkst. 21.25 maestro Raimonds Pauls kopā ar Latvijas Radio bigbendu un stīgu orķestri “Sinfonietta Rīga” “Jūrmalas festivālā” aicina skaistā ceļojumā pa pasaules kinomūzikas lappusēm. Kinomūzika ir īpašs žanrs – emocionāli jaudīgie stāsti, varoņu likteņi un spraigie sižeti komponistu darinātajās melodijās iedzīvojas ar divkāršu spēku un paliek skatītāju atmiņā daudzkrāsainās toņu gammās. Ne velti filmu melodijas kļūst pat slavenākas par ekrāna veikumu un vēl ilgi turpina dzīvot klausītāju sirdīs un koncertzālēs.

Koncertā skanēs mūzika, ko radījis dekadentiskās Berlīnes spīdeklis Kurts Veils, šarmantais skumju meistars Čārlijs Čaplins, virtuozais džeza ģēnijs Glens Millers, neatkārtojamais “hameleons” Džordžs Gēršvins, leģendārais itālis Nino Rota un citi meistari. Klausītāji atpazīs brīnišķīgās intonācijas no tādām kinolentēm kā “Šerbūras lietussargi”, “Krusttēvs”, “Vasaras nakts smaidi”, “Rampas gaismas” un citām. Panorāmiskā programma iezīmēs gan Holivudas 20. gadsimta eleganto glamūru, gan Eiropas nostalģisko atmosfēru, kuras centrā būs arī Raimonds Pauls un Gija Kančeli, divi filmmūzikas grandi. Maestro mūzikas džeziskā lirika, kaprīzie ritmi un tikai viņam piemītošā latviskā noskaņu palete ir apzīmogojusi daudzas populāras latviešu filmas, kā “Ilgais ceļš kāpās”, “Lietus blūzs”, “Teātris” un citas. Izcilais gruzīnu komponists Gija Kančeli radījis mūziku slavenajām Georgija Danelijas filmām, tostarp “Mimino” un “Kin-dza-dza”.

Trešdien, 9.decembrī plkst. 21.25 kanāla ReTV skatītāji varēs izbaudīt krāšņo Jūrmalas festivāla koncertu “Dzimuši Latvijā”, kurā tiksimies ar izciliem Latvijā dzimušiem mūziķiem, kuri ieguvuši plašu starptautisku atzinību, kā arī mūsu jaunajiem talantiem. Krāšņajā solistu parādē uzmirdzēs vijolniece Kristīne Balanas, kuras spožā un temperamentīgā vijoļspēle pēdējos gados skanējusi Berlīnes un Parīzes filharmonijā, Bārbikena centrā Londonā, kā arī jaunās paaudzes izcilais un daudzpusīgais saksofonists Aigars Raumanis, kurš šogad ieguva Lielo mūzikas balvu kategorijā “Gada jaunais mākslinieks”.

Klausītājiem būs iespēja iepazīt spilgtu sitaminstrumentu spēles talantu – Ķekavas mūzikas skolas audzēkni Mārtiņu Starostnieku. Pagājušajā gadā viņš kļuva par konkursa “Inese Galantes talanti” laureātu, apburot daudzus ar savu uzstāšanos. Mūziķu plejādes vidū muzicēs arī izcilais pianists Reinis Zariņš, kuru neapšaubāmi var dēvēt par latviešu atskaņotājmākslas dārgakmeni, kā arī džeza pianists un komponists, oriģinālas muzikālās valodas īpašnieks Edgars Cīrulis. Latviešu slavenākā opertenora Aleksandra Antoņenko balsi dzirdēt Latvijā allaž ir svētki, un šoreiz viņš priecēs ar Riharda Štrausa mūziku. Viņš 20. gadsimtā veltījis brīnumskaistas lappuses cilvēka balsij. Strauji plaukstošā un spēcīgā soprāna īpašniece Laura Teivāne ir viena no vadošajām Latvijas Nacionālās operas solistēm, savukārt šarmantā dziedātāja Beāte Zviedre niansēti spēj dziedāt gan mūziklu, gan džezu, gan seno mūziku. Koncertā muzicēs kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” un vijolnieks Raimonds Ozols, kurš brīvi uzstājas klasiskās un populārās mūzikas žanros, spēlējot gan akustisko, gan elektrisko vijoli. Pie diriģenta pults – Berlīnes Komiskās operas galvenais diriģents Ainārs Rubiķis.

Savukārt 15.decembrī plkst. 21.25 televīzijas kanālā ReTV izskanēs veltījumkoncerts dižajam un ļoti mīlētajam latviešu diriģentam Marisam Jansonam (1943–2019, kuru apbrīnoja klausītāji un mūziķi visā pasaulē. Īpašajā programmā tiks atskaņota Pētera Čaikovska “Sestā simfonija” (“Patētiskā”’) Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un diriģenta Andra Pogas sniegumā, kā arī Maksa Bruha “Pirmais vijoļkoncerts” ar Kristīnes Balanas solo. Reti kuru diriģentu klasiskās mūzikas pasaulē tā mīlēja un apbrīnoja kā Marisu Jansonu. Viņa diriģētie koncerti vienmēr bija īpaši gaidīts notikums gan klausītājiem, gan mūziķiem, paceļot vairākus metrus virs zemes un atverot vārtus uz tādām mūzikas virsotnēm, kurām pietuvojušies tikai izcilākie meistari.

Vēsturnieki dēvē Maksi Bruhu par “minora meistaru”, savukārt klausītājus viņa mūzika uzrunā ar bagāto iztēli, skaisto vienkāršību un plašo emociju buķeti, kas piestāv romantisma strāvojumam. Tieši tāds arī ir M. Bruha “Pirmais vijoļkoncerts”, kas ir veltīts 19. gadsimta slavenajam vijoļvirtuozam Jozefam Joahimam, kurš M. Bruha opusam veltījis šādus vārdus: “Tas ir vācu visbagātīgākais un visvaldzinošākais vijoļkoncerts”. M. Jansonam veltītajā koncertā vijoļkoncerta solo atskaņos vijolniece Kristīne Balanas – viena no spožākajām šā brīža latviešu mūziķēm uz pasaules koncertzāļu skatuvēm. K. Balanas vijoļspēle skanējusi Berlīnes un Parīzes filharmonijā, Bārbikena centrā Londonā un citās prestižās koncertzālēs. Laikraksts “The Times” raksturojis latviešu vijolnieci kā “žilbinoši virtuozu” mūziķi. M. Bruha “Pirmo vijoļkoncertu” Kristīne Balanas un Andris Poga jau ar panākumiem kopīgi atskaņoja šā gada pavasarī – koncertā ar prestižo Londonas filharmonisko orķestri.

Jūrmalas festivāla koncertu atskaņojums noslēgsies 16.decembrī plkst. 21.25 kanālā ReTV ar festivāla noslēguma koncertu, kurā uz Dzintaru koncertzāles skatuves satikās divi pasaulslaveni Latvijas mūziķi – operdziedātājs Aleksandrs Antoņenko un pianists Reinis Zariņš, kuru neapšaubāmi var dēvēt par dārgakmeni latviešu atskaņotājmākslā. Koncertā skanēs vēlīnā romantisma ģēniju Riharda Vāgnera un Riharda Štrausa skaņdarbi, kurus vieno spēcīga kaislība, daile un fascinējoša laika izjūta. Aleksandrs Antoņenko pēdējos desmit gados iekarojis pasaules ievērojamāko operteātru un koncertu skatuves, izdziedot teju 30 tenoru lomas. Jau kopš 2004. gada viņš ir kļuvis par starptautiski atzītāko Latvijas tenoru, kurš ar panākumiem debitējis Berlīnes operās, Drēzdenes Semperoper, Oslo un Stokholmas Karaliskajā operā, Ženēvas, Parīzes, Romas un Minhenes opernamos, Vīnes valsts operā, Londonas Koventgārdena un arī Ņujorkas Metropolitan teātrī. Diriģenta Rikardo Muti vadīta, spoži aizritēja Antoņenko debija Otello lomā prestižajā Zalcburgas festivālā 2008. gadā. Gadu vēlāk viņš ar milzu panākumiem debitēja Metropoles operteātrī Ņujorkā, kurā Antoņenko tagad atgriežas jau regulāri, atveidojot vadošās tenoru lomas.