Jūras piekrastē izmet pat ledusskapjus un automašīnu riepas

Vai mūsu jūrmala paliek tīrāka? Pēc mēneša atbildi varēs sniegt ekspedīcijas “Mana jūra” dalībnieki, kas uzsākuši 500 kilometru garo ceļu no Ainažiem līdz Lietuvas robežai. Ekspedīcijas laikā tiek veikta piekrastē esošo atkritumu uzskaite un arī vākšana. Kādi ir secinājumi par piekrastes tīrību no iepriekšējās ekspedīcijās pieredzētā? Stāsta kampaņas “Mana jūra” vadītājs Jānis Ulme.

“Secinājumi ir pretrunīgi, pašvaldības ir ieguldījušas daudz darba, arī bizness sāk saprast, ka nevienam to netīro krastu nevajag. Datos situācija pasliktinās, un mēs esam ļoti tālu no kaut kādas samērīgas situācijas. Ja par labu situāciju tiek uzskatītas 20 atkritumu vienības uz 100 metriem, tad mums Latvijā ir 212 vidēji pa šiem desmit vienpadsmit gadiem. Šogad, es domāju, dati būs vēl trakāki, jo parādīsies pilnā apjomā, kāds tad ir patiesais smēķēšanas atkritumu daudzums.”

Izsmēķi, izrādās, pludmalē ir viens no galvenajiem atkritumu veidiem. “Viens ir tas sadalīšanās ilgums smēķēšanas atkritumiem, otra lieta ir, ka tie sadalās pat vairākos tūkstošos plastmasas šķiedru, kļūstot par mikroplastiku. Tur tā ķēdes reakcija ir ļoti bēdīga.”

Bet līderpozīcijas piekrastes atkritumu ziņā, kā stāsta Jānis Ulme, turpina ieņemt plastmasas maisiņi un citi plastmasas izstrādājumi. “Vairāk kā 60 procentus no visiem atkritumiem aizņem plastmasa, plastmasas maisiņi, plastmasas iepakojums, ēdiena iepakojums, vienreizlietojamās lietas. Top 10 starp atrastajām lietām sešas ir plastmasa. Tas nozīmē, ka problēma ir plastmasā. Ir labi darbi, kas ir sākušies ar šīs vienreizlietojamās plastmasas ierobežošanu. Depozītsistēmai jau pagājušo gadu bija milzīga ietekme uz piekrastes atkritumiem, bet tie dati vēl arvien uz labo pusi neiet.”

Arī ilggadējie ekspedīcijas dalībnieki atzīst, ka jūrmala tīrāka nepaliek, Velga Sijāte, kura ekspedīcijā piedalās jau vairākus gadus, atzīst, ka jūrmalā var atrast daudz ko. “Lielākās mantas ir bijuši ledusskapji, mašīnu riepas. Beidzot ar ausu tīrāmiem kociņiem.”

Viens ir darbs, kas jāveic – atkritumu vākšana un uzskaite, bet, protams, pārgājiens gar jūru jau dod arī savas emocijas un jaunas tikšanās.

Zaļā ekspedīcija ir ilgs mēnesi, katru dienu mērojot 10-25 kilometru garus posmus. Ekspedīcijas dalībniekiem kādā no ceļa posmiem, var pievienoties ikviens interesents.



#SIF_MAF2023