Joprojām trūkst vakcīnu pret Covid-19 senioru potēšanai

Pret Covid-19 Latvijā kopumā līdz šim vakcinēti jau vairāk nekā 12 tūkstoši senioru vecumā virs 70 gadiem. Ģimenes ārstiem, kuri savās praksēs veic viņu vakcināciju, līdz katras nedēļas ceturtdienai pulksten 11:00 ir jānodod Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC) pasūtījums par nepieciešamajām zāļu devām. To izvērtēs speciālisti, balstoties uz pieejamo vakcīnu devu kopumā un pasūtīto flakonu daudzumu, proti, vienā flakonā atkarībā no medikamenta ir 5 – 10 vakcīnu devas.

SPKC komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja pauž: “Tie, kuri pasūtījuši vakcīnas 1, 2 un 3 flakonus uz savu praksi, šie pasūtījumi netiek mazināti. Tātad tiem, kuriem ir vairāk nekā 3, tad attiecīgi tiek proporcionāli mazināti, un, jāsaka tā, – uz pēdējo pasūtījumu sanāca, ka gandrīz 2000 flakoni bija jāmazina.’’

Liepājā no 46 ģimenes ārstu praksēm senioru vakcināciju veic 38. Vecliepājas primārās veselības aprūpes centrā 11 ārsti jau no 24. februāra uzsākuši senioru vakcināciju. Potēties gribētāju ir daudz, jo, piemēram, no ģimenes ārstes Violetas Celmas praksē esošajiem 474 senioriem tikai 30% vēl šauboties. Kā viņa stāsta, pacientu vidū ir liela dezinformācija par vakcīnu drošumu, tāpēc esot jāveic pārrunas ar katru sirmgalvi individuāli. Šobrīd ir arī lielas neskaidrības un pārpratumi par vakcināciju sarakstiem.

Ģimenes ārste Violeta Celma saka: “Tagad mēs mokāmies ar to biroja sarakstu, jo mums zvana un saka, ka laižam iekšā sarakstā cilvēkus, kuri jau ir reģistrējušies, daži pat ir potes jau saņēmuši, un mums tikai tagad nāk, ka viņi ir pierakstīti. Tā ir diezgan liela problēma, cilvēki ir neapmierināti, viņi nesaprot. Vienkāršāk, ja laicīgi būtu salikti saraksti, laicīgi katrs zinātu savus sarakstus, laicīgi būtu potes – 3 mēnešus atpakaļ, ja viņas būtu. Kur uztraukums? Tas ievilksies. Rēķiniet - rudens, pielieciet vēl mēnešus 3-4 klāt.’’

Vairākiem ģimenes ārstiem Liepājā ir līdzīgas situācijas. Uz šo piektdienu senioru pieraksti vakcinācijai esot jau pilni, bet nav zināms, vai līdz tam vispār saņems vakcīnas un vai tās pietiks. SPKC norādīja, ka zāļu devas ir sadalītas un izsūtītas, bet konkrētus piegādes laikus sarežģītās loģistikas dēļ nevarot pateikt. Tāpat katrs ģimenes ārsts turpmāk saņemšot informāciju, cik flakonus no pasūtītajiem varēs saņemt, lai plānotu vakcinējamo senioru skaitu nākamajai nedēļai. 


Foto: pixabay.com