Jēkabpilī pasažierus pārvadā dzejas busiņš

Latvijā turpinās ikgadējās Dzejas dienas, kam šogad dots sauklis “Dzeja elpo”. Jēkabpilī dzeja elpo ne tikai bibliotēkās un kultūras iestādēs, bet arī autobusā. Pilsētas ielās šogad devās īpašais dzejas busiņš.

Jēkabpils pilsētas 2. maršruta autobuss šodien sagādāja pārsteigumu daudziem pasažieriem, kuri devās savās ikdienas gaitās. Uz vairākām stundām sabiedriskais transportlīdzeklis pildīja ne tikai pasažieru pārvadāšanas, bet arī kultūras funkciju. Jēkabpils novada kultūras jomas darbinieki un vietējie iedzīvotāji pasažieriem lasīja dažādu autoru dzejoļus, kā arī izpildīja dziesmas ar dzejnieku vārdiem.

Daudzu pasažieru sejās, iekāpjot autobusā, bija vērojams izbrīns, jo ne visi bija dzirdējuši par šādu akciju. Bet īpašo gaisotni, ko radīja priekšnesumi, iedzīvotāji vērtē pozitīvi.

Ideja par dzejas busiņu Jēkabpilī tapa jau sen, arī iepriekšējos gados pilsētas ielās brauca īpašais autobuss, bet kovida laiks uz vairākiem gadiem tradīciju bija pārtraucis. Tagad tā atjaunota. Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 10. klases audzēkne Lauma Kalniņa: “Manuprāt, tā ir ļoti lieliska pieeja – cilvēkus ievest dzejā un popularizēt Dzejas dienas. Pati piedalīties es piekritu, jo esmu liels dzejas, skatuves runas un grāmatu atbalstītājs. Man bija ļoti liels prieks, ka man piedāvāja apvienot gan dzeju, gan mūziku, popularizēt to citiem cilvēkiem.”

Muzikālu noskaņu pasākumā radīja mūziķis un komponists Aigars Godiņš, kurš bieži rada dziesmas ar sabiedrībā zināmu dzejnieku vārdiem. “Dziesma var rasties tikai tad, ja ir ļoti labs un saturīgs teksts. Dzeja – ļoti svarīgi, lai tā būtu saturīga, lai būtu arī fonētiski skanīga ar kaut kādu vētījumu un noskaņu. Es izmantoju ļoti labu dzejnieku tekstus. Es rakstu ar Knuta Skujenieka dzeju, gan ar brāļa Guntara Godiņa vārdiem, rakstu arī ar Viktora Avotiņa vārdiem, tāpat arī ar Vizmas Belševicas dzeju man ir rakstīts daudz kas,” saka komponists, mūziķis Aigars Godiņš.

Dzejas busiņš izpildīja kopumā astoņus reisus. Šo tradīciju Jēkabpilī plānots turpināt arī nākamajās Dzejas dienās.