Jēkabpilī par bioatkritumu izvešanu būs jāmaksā arī tad, ja tos nešķiro

Latvijā no šā gada janvāra atkritumu apsaimniekotājiem ir jānodrošina iespēja šķirot bioloģiskos atkritumus. Jēkabpilī bioatkritumu šķirošanas sistēma izmēģinājuma režīmā tika ieviesta jau pirms trim gadiem. 2021. gadā pilsētā tika izvietoti pirmie brūnie konteineri, pakāpeniski palielinot to skaitu, un šobrīd pie Jēkabpils daudzdzīvokļu mājām pieejami 38 konteineri. Līdz šim bioatkritumu izvešana iedzīvotājiem bija bezmaksas pakalpojums, bet no šā gada 1. februāra par to būs jāmaksā. SIA “Jēkabpils pakalpojumi” skaidro, ka izmaiņas noteiktas, ņemot vērā likumdošanu.

SIA “Jēkabpils pakalpojumi” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Gluhs: “Maksa ir noteikta likumā par atkritumu apsaimniekošanu, tā ir 60 procenti no sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas. Jēkabpilī šī maksa par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ir 21 eiro 42 centi par kubikmetru plus PVN, par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu šie 60 procenti ir 12 eiro 85 centi par kubikmetru plus PVN.”

To daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, kuru atkritumu laukumos ir izvietoti brūnie konteineri, būs jāmaksā par bioatkritumu apsaimniekošanu. Neatkarīgi no tā, vai viņi ikdienā tos šķiro, vai nē. “Ne visi šķiro, ne visi to dara. Tā kā es – esmu atnākusi no darba, no naktsmaiņas, ticiet man, man nav līdz šķirošanai. Viss ir vienā maisiņā – ātrāk izmest, ātrāk visu mājās izdarīt un atkal iet uz darbiņu, saka jēkabpiliete Aina.

Uzņēmumā SIA “Jēkabpils pakalpojumi” uzsver, ka gadījumā, ja kādu daudzdzīvokļu māju iemītnieki vēlas atteikties no bioloģisko atkritumu konteinera, ir jāvēršas pie mājas apsaimniekotāja. Gluhs: “Viņi var atteikties, informējot par to mājas apsaimniekotāju un sarīkojot mājas dzīvokļu īpašnieku sapulci, kur attiecīgi nolemj, ka viņi to negrib.”

Savukārt to daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, kuru pagalmos vēl nav brūno konteineru, bet kuri tādus vēlētos, aicināti vērsties ar lūgumu pie mājas apsaimniekotāja. “Jēkabpils pakalpojumi” gatavi nodrošināt bioloģisko atkritumu šķirošanas iespēju arī privātmāju iedzīvotājiem un juridiskajām personām. Ja ir vēlme šķirot pārtikas un dārzu atkritumus, tad jāvēršas uzņēmumā SIA “Jēkabpils pakalpojumi”.

Līdzšinējā pieredze liecina, ka iedzīvotāji bioloģisko atkritumus šķiro diezgan apzinīgi, tomēr ir gadījumi, kad konteineru saturā ir nederīgi piemaisījumi. Gluhs: “Šobrīd ir klāt daudz plastmasas piemaisījumu. Tur būtu vairāk jāšķiro. Šiem bioloģiskajiem atkritumiem – viņus ērtāk ir ievietot papīra maisos vai arī būtu jāizvēlas bioplastmasas maisi, kas noārdās. Nevajadzētu mest pārtikas iepakojumus, jo tie nesadalās. Būtu jāatšķiro, lai tie ir tīri bioloģiskie atkritumi. Pagaidām šie piemaisījumi nav ļoti daudz, bet varētu būt... tas, ko mēs dzirdam no saviem šoferiem, šī kvalitāte varētu būt labāka.”

Jēkabpiliešu sašķirotie bioatkritumi nonāk atkritumu poligonā “Dziļā vāda”, kur tie tiek pāršķiroti. Ja nederīgo piemaisījumu būs pārāk daudz un poligona speciālisti saturu atzīs par nederīgu kompostam, tad par šiem atkritumiem tiks piemērota sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa, kas ir par 40 procentiem lielāka, tādēļ iedzīvotāji aicināti šķirot atbildīgi, lai bioloģiskie atkritumi būtu tīri, bez piemaisījumiem.

Atgādinām – brūnajos konteineros drīkst mest pārtikas atkritumus bez iepakojuma, ēdienu atliekas, piena produktu atkritumus, izņemot šķidrumus, termiski apstrādātus gaļas un zivju produktus, dārza atkritumus un izlietotas papīra salvetes. Savukārt tajos nedrīkst mest termiski neapstrādātus gaļas un zivju produktus, iepakojumus, zemi, akmeņus, pelnus, izdedžus, asenizācijas atkritumus, sadzīves atkritumus un šķidrumus.