Jaunieši Valmierā izveido elektrobagiju

Jelgavā norisinājās pirmais Baltijas mēroga profesionālās izglītības audzēkņu konkursa fināls. Tur piedalījās arī Valmieras tehnikuma komanda, kur, pildot konkursa mājasdarbu, komanda sacentās ar citiem metālapstrādes un mašīnbūves tehniķiem.

“Mājasdarbā bija jāizgatavo kaut kas, kur ir pēc iespējas vairāki dažādi tehnoloģiskie procesi, piemēram, virpošana, frēzēšana, lokšņu liekšana, ciršana, metināšana un citi. Mājasdarba izpildes laiks bija nepilns pusgads. Projekts jau bija iesākts, mums bija jau, no kā sākt, mums tīri vajadzēja veikt uzlabojumus un dažādus papildinājumus,” stāsta Valmieras tehnikuma metālapstrādes skolotājs Roberts Beriņš.

Valmieras tehnikuma komandas dalībnieks Matīss Meinards Puķulauks par dalību konkursā pauž: “Mums tā ideja – radīt šo bagiju – radās jau krietni iepriekš, pirms projekta. Projekts bija tāds ļoti liels pluss šajā, ka mēs varējām savienot divas lietas kopā vienā. Projekts jau gāja uz beigām, bagijs jau tapa. Pirmajā gadā mēs aizbraucām ar puspabeigtu produktu, otrajā gadā jau bija principā nostrādāts līdz beigām ar visu virsbūvi, visu pārējo, tā, ka principā produkts jau bija tuvu pabeigtam.” 

Bagijs tapis pašiem – rasējot, izdomājot un izveidojot detaļas. Lielākoties šādam braucamrīkam detaļas iegādāties nav iespējams. Valmieras tehnikuma komandas dalībnieks Dainars Miezis atzīst, ka sarežģītākais bijis pats sākums, kad no nekā jāizveido kaut kas. Pēc tam darbi ritēja uz priekšu. Elektrobagija izstrādes laikā svarīgi bija arī izprast izmērus, kas atbilst noteikumiem, lai ar transportlīdzekli varētu pārvietoties. Valmieras tehnikuma komandas dalībnieks Kristiāns Grencis norāda, ka visas detaļas izstrādājuši no alumīnija, ja šobrīd, piemēram, aizmugurējā ass elektrobagijam ir no dzelzs, tad puiši domā par to, lai detaļas būtu vieglākas, transportlīdzeklis – ātrāks.

Skolotājs Roberts Beriņš atklāj, ka konkurence starp audzēkņiem ir bijusi sīva. Visas komandas bijušas spēcīgas kā praktiskajos darbos, tā arī drošības tehnikas ievērošanā. “Tas, ko vērtēja, bija tas, cik daudz tehnoloģiskos procesus mēs izmantojam, kā mēs sadarbojamies ar citiem uzņēmumiem, tajā skaitā darba drošības ievērošana, uz kuru tika likts, teiksim tā, vislielākais ķeksītis. Man bija ļoti interesanti skatīties, kā viņi apgūst jaunas lietas, piemēram, to pašu sadarbošanos ar citiem uzņēmumiem, kā stikla šķiedras auduma līmēšanu. Programmēšanu, kas neietilpst mašīnbūves tehniķu profesijā.” 

Iegūstot pieredzi, jaunas iemaņas, darbojoties komandā, Valmieras tehnikuma komandas dalībnieki – Kristiāns Grencis, Dainars Miezis un Matīss Meinards Puķulauks – pirmajā Baltijas mēroga profesionālās izglītības audzēkņu konkursā ieguva otro vietu.