Jāpanāk, lai jaunieši ievēro drošu braukšanu

Bauskā aizvadīts jauniešu festivāls “Kopums”, kurā uzmanība pievērsta arī drošai braukšanai. Kā ReTV norāda Ilgtspējīgas mobilitātes punkta organizatori, testi un viktorīnas liecinot, ka jaunieši noteikumus zina, vien jāpanāk, lai viņi tos arī ievērotu.

Ceļu satiksmes negadījumu skaits, kurā vismaz viens no auto vadītājiem ir alkohola reibumā ar katru gadu tikai pieaug, tāpēc, pievēršot īpašu uzmanību drošībai, arī jauniešu festivālā “Kopums” vienā no stendiem bija iespēja pārbaudīt, kādas ir sajūtas, braucot divu promiļu reibumā. Krāslavas novada jaunatnes lietu speciāliste Julianna Moisejenkova saka: “Nav patīkamas sajūtas, un es noteikti negribētu piedzīvot tās vēl. Tā ir līdzatbildība ne tikai par sevi, bet arī par pārējiem cilvēkiem. Man vēl reibst galva.”

“Ceļu satiksmē tev ir sava josla, pa kuru jābrauc. Tev nav iespējas novērtēt, kurā ceļa pusē tu atrodies, līdz ar to reakcija un kordinācija – tev viss ir palēlināts un kavēts, un tajā brīdī jau pietiek ar milisekundi, lai pieņemtu nepareizu lēmumu un būtu ceļu satiksmes negadījums. Tāpēc mēs mēģinām to parādīt, lai cilvēks praksē iziet tam cauri un saprot, ka tas nav iespējams. To nedrīkst darīt,” saka autoskolas instruktors Mārtiņš Strazdiņš.

Lai mudinātu iedzīvotājus pilsētvidē vairāk pārvietoties ar dabai draudzīgākiem transporta līdzekļiem, festivālā izveidots ilgtspējīgas mobilitātes punkts. Viens no jautājumiem – kas jūs mudinātu pārvietoties ar sabiedrisko transportu.

Ikdienā jauniešu iecienītākie pārvietošanās rīki ir skūteri, skrejriteņi un velosipēdi. Tomēr nereti, piedaloties ceļu satiksmē ar mikromobilitātes rīkiem, tiek aizmirsti vai vienkārši ignorēti visi noteikumi un drošības pasākumi. CSDD statistika liecina, ka tikai Rīgā aizvadītajā gadā ceļu satiksmes negadījumos ar elektroskūteriem cietuši 235 braucēji. Domājot par drošību, mobilitātes pieturā jauniešiem ir iespējas savas zināšanas pārbaudīt.

Satiksmes ministrijas pārstāve Indra Vilde: “Tur ir, piemēram, jautājumi par to, vai var vest kravu ar velosipēdu. Tad ir jautājums, vai var divatā pārvietoties. Faktiski tie ir jautājumi, ko jaunieši lielos vilcienos jau zina. Tagad ir jāpanāk tas, lai to, ko viņi zina, ievēro arī ikdienā.”

Kā stāsta šī festivāla dalībnieki, viss būt labi, ja vien visi ievērotu un darītu tā, kā ir rakstīts noteikumos. Tomēr situācija kļūstot labāka.


#SIF_MAF2023