Ieva Akuratere ir kategoriski pret viņas dziesmas izmantošanu pret vakcinēšanās kampaņā

Dziesmu, ko asociējam ar atmodas laiku, izmantota kampaņā pret potēšanos. Publiski savu sašutumu paudusi dziesmas izpildītāja Ieva Akurātere.

Ievas Akurāteres izpildītā dziesma “Manai tautai” daudziem Latvijā asociējas gandrīz vai ar himnu, noteikti ar Latvijas atmodu. Tagad šo dziesmu, nesaskaņojot ar autoriem, izmanto kampaņā, kas vērsta pret vakcinēšanos. Ieva Akuratere ir kategoriski pret to.

Savā “Facebook” kontā dziedātāja raksta: “Kategoriski protestēju pret spekulatīvu, nesaskaņotu, patvaļīgu dziesmas “Manai tautai” (Palīdzi dievs) ieraksta, kuru es esmu iedziedājusi, izmantošanu pretpotēšanās kampaņā! Kopā ar mani protestē dziesmas komponiste Brigita Ritmane un viņas māsa komponiste Lolita Ritmane”.

Arī starptautiski zināmā latviešu izcelsmes komponiste Lolita Ritmanis “Facebook” publicēja ierakstu, aicinot reklāmu dzēst. “100 procentīgi pievienojos Ievai. Nelegāli izmantota lūgšana bez komponistes Brigitas atļaujas, bez mākslinieces Ievas atļaujas. Nemaz nerunājot par tematu!”

ReTV Ziņām šodienas laikā neizdevās sazināties ar dziedātāju Ievu Akurāteri. Drīz vien pēc mūziķes paziņojuma, tas no interneta dzīlēm tika dzēsts. Taču dziesmas un video nelikumīgos izmantotājus šāds solis neglābs no soda. Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūrā ReTV norāda - autoram ir tiesības nesaskaņot darba izmantošanu.  “Jo sevišķi, ja tās ir politiskas reklāmas, politiskiem mērķiem. Ja kas tāds netiek ievērots, tad ir tiesas process, autors kā tiesiska persona var vērsties pret nesaskaņotā izmantojuma iniciatoru,” saka Ieva Kolmane, AKKA/LAA sabiedrisko attiecību speciāliste.

Šobrīd gan nav īsti zināms, kas ir šis kampaņas autors vai pasūtītājs. Dzēstajā Ievas Akurāteres ziņojumā pausts, ka tā ir pretpotēšanās kampaņa. Vakcinācijas birojā Inga Vasiļjeva skaidro - šo gadījumu nevar sasaistīt ar biroja organizēto kampaņu. “Oficiālā veidotā reklāmas kampaņa ir ēterā, sākot no 12. jūlija. Tur, pirmkārt, izmantota pilnīgi cita mūzika, un, otrkārt, visa mūzika, kuru mēs esam izmantojuši reklāmā, visi tiesiskie aspekti ir sakārtoti. Runājot par šo konkrēto gadījumu, es tiešam varu teikt - nē, šī nav Veselības ministrijas reklāmas kampaņa.”

ReTV Ziņas novēroja - kamēr Ievas Akurateres ieraksts sociālajā medijā vēl bija pieejams, tur daudzi pauda viedokli par šo gadījumu. Daļa rakstītāju uzskatīja, ka Ievas Akurateres dziesma nedrīkst tikt izmantota šādiem mērķiem, kur nu vēl nesaskaņojot. Par šādu nesaskaņotu darba izmantošanu piemērojams sods. Tā apmērus likums konkrēti nenosaka, bet autors to norāda, vēršoties tiesā. 


Foto: LETA