Iekļaujošajā nedēļā aicina iepazīt sociālos pakalpojumus

Vidzemē durvis ikvienam interesentam ver dienas aprūpes centri, grupu dzīvokļi un specializētās darbnīcas. Tie ir sociālie pakalpojumi, kas tapuši deinstitucionalizācijas procesā, lai palīdzētu cilvēkiem ar garīga rakstura un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem integrēties sabiedrībā. Valmierā “Iekļaujošajā nedēļā” atvērto durvju diena bija grupu dzīvokļos. “Šajos dzīvokļos un pakalpojumos norit dzīve – kā blakus esošajā daudzdzīvokļu mājā. Šad tad kaimiņi sastrīdas, šad tad ir, kādas skaļākas vārdu pārmaiņas, tiek svinētas jubilejas, tieši tāpat dzīve notiek šajos pakalpojumos, nekas nav citādāks, tas, kas atšķir šos te pakalpojumus no parastas daudzdzīvokļu mājas, ir tas, ka te cilvēkiem ir pieejams atbalsts,” saka ar grupu dzīvokļiem iepazīstina projekta “Vidzeme iekļauj” vadītāja Ina Miķelsone.

Atvērto durvju dienu mērķi ir gan iepazīstināt ar šiem jaunajiem pakalpojumiem, gan arī veicināt sabiedrības izpratni, jo nereti ir aizspriedumi, kā tad cilvēki ar garīga rakstura problēmām var dzīvot vieni. Ar šiem aizspriedumiem saskārusies arī Ina Miķelsone. “Arī man ir tāda pieredze, ka manu paziņu lokā saka – mums tur vērsies vaļā grupu dzīvokļi, kā tur būs, vai tur nepieaugs noziedzības līmenis.”

Zanda Ribele ir viena no Valmieras grupu dzīvokļu iemītniecēm, iepriekš dzīvojusi mājās pie vecākiem, bet tad nāca piedāvājums mēģināt dzīvot patstāvīgi. “Grūtākais bija tas, ka pašam bija viss jādara, jo tad, kad biju pie mammas, tad mamma ēst gatavoja, bet istabiņu es pati kopu un drēbes arī, bet tagad viss pašam, bet ātri iedzīvojos. Tagad es esmu ļoti apmierināta, daudz ko esmu te iemācījusies.”

“Labi, labi, patīk,” – arī Dainis Grīnbergs stāsta, ka grūtākais ir bijis sākums, veidot pašam savu dzīvi. “Sākumā bija tā, ka pašam negribējās taisīt ēst, biju pieradis, ka mamma taisa, bet tagad esmu pieradis, tepat ir teritorija, kuru tīru, pats paēdu, normāli, normāli.”

Grupu dzīvokļi Valmierā tika izveidoti pirms četriem gadiem, vienā no pirmajām pašvaldībām, tātad ir gūta jau arī pieredze, kā vērtē Vidzemes sociālo pakalpojumu vadītāja Inga Brente-Mieze, tad te apliecinājums, cik nepieciešams ir šāds sociālais pakalpojums. “Šeit ir lielisks piemērs, kā cilvēki jau ir integrējušies sabiedrībā, manuprāt, ir tā, ka Valmierā šie grupu dzīvokļos dzīvojošie ir piemērs, kā dzīvot sabiedrībā, kā līdzāspastāvēt, bet pats galvenais, ka šie cilvēki ir laimīgi, viņu dzīve ir piepildīta, viņi spēj dzīvot patstāvīgi, viņi spēj paši pieņemt lēmumus par savu dzīvi, cik nu tas ir iespējams, cik tas neapdraud ne sevi, ne apkārtējos, viņi spēj dzīvot baudpilnu dzīvi.”

Par šo pakalpojumu – grupu dzīvokļu, dienas aprūpes centru un specializēto darbnīcu nepieciešamību – šobrīd jau vairs diskusiju nav, tikai tagad aktuāls ir finansējuma jautājums, jo, kā stāsta projekta “Vidzeme iekļauj” vadītāja Ina Miķelsone, šogad beidzas Eiropas Savienības fondu finansējums. “Diemžēl tādu valsts atbalstu mēs neesam saņēmuši, tādu apstiprinājumu, ka tāds varētu būt nākošajā gadā, līdz ar to šis ir ļoti liels izaicinājums pašvaldībām, par to, kā tad tālāk šos pakalpojumus nodrošināt.”

Visticamāk, ka kādā jomā arī nāksies arī ekonomēt, iespējams, ka būs arī nedaudz lielāks pašu cilvēku līdzfinansējums. “Es domāju, ka attiecībā uz grupu dzīvokļiem nekas nemainīsies, varētu būt, kādas izmaiņas attiecībā uz dienas aprūpes centriem un specializētajām darbnīcām, iespējams, ka tur varētu atsevišķās vietās mazināties atbalsta personāla skaits, iespējams, kādas nodarbības būs mazāk, bet es ļoti ceru, ka tas nepaliks par vienkārši cilvēku pieskatīšanas pakalpojumu, jo šo te pakalpojumu būtība ir palīdzēt cilvēkam attīstīt un uzturēt dažādas prasmes, to noteikti nevajadzētu pazaudēt.”

“Iekļaujošās nedēļas” pasākumi noris arī citviet Vidzemē.


#SIF_MAF2023