Plāno aizliegt turēt suņus pie ķēdes

Veicot grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, plānots ieviest vairākas jaunas prasības, lai uzlabotu mājdzīvnieku apstākļus. Viena no tām - aizliegt turēt suņus pie ķēdes. 

“Ja tev ir suns un jātur pie ķēdes, tad nemocies pats un nemoci suni. Ja tev ir māja, aptaisi sētu riņķī un laid, lai viņš skraida, tā ir cita lieta. Pilsētā, kas tur tos suņus, tas ir noziegums pret cilvēci,” saka Andris, rencēnietis.

Saeimas deputāts (NA) Jānis Grasbergs: “Tur ir paredzēts, ka principā visi reģistrētie suņi vairs nedrīkstēs atrasties pie ķēdes. Šiem te, kas šobrīd dzīvo pie ķēdes, viņiem būs pārejas periods.. Viņi par to sodīti netiks.”

Plānots, ka aizliegums turēt suni pie ķēdes attiekšoties uz suņiem, kas likuma spēkā stāšanās brīdī būs jaunāki par 10 mēnešiem, jo pieauguši suņi, kas ir izauguši ķēdes pavadā, var būt bīstami. Zoopsiholoģe Inga Cerbule stāsta – biež vien ķēdes suņi tiek ignorēti, netiek apmācīti un kopti, nemāk pamata manieres. “Turēšana pie ķēdes padara dzīvniekus agresīvākus, nekā viņi ir. Otrs iemesls, kāpēc turēšana pie ķēdes ir cietsirdīga, ir tas, ka šie suņi bieži vien ir bez uzraudzības un tā, vieniem pašiem esot pie ķēdes, šī ķēde var kaut kur sapīties vai aizķerties. Rezultātā suns var tikt nopietni ierobežots vai arī var pat iet bojā – nožņaugties.”

Kā kontrolēt to, ka jaunie noteikumi tiks ievēroti? Viens no kontroles mehānismiem varētu būt ziņotāji jeb kaimiņi vai apkārtējie cilvēki, kuriem rūp dzīvnieku labturība. Pie šiem mehānismiem vēl tiek strādāts.  Grasbergs: “Likumā ieliekam uzdevumu Ministru kabinetam atrunāt šīs lietas, kad, piemēram, suns pie pavadas, kamēr cilvēks ieiet veikalā. Visas šīs lietas tiks vēl atrunātas noteikumos, lai mums būtu skaidrs un nebūtu šie te pārpratumi, kad kāds varbūt ir uz kādu laiku piesējis suni pavadā pie veikala durvīm un par to uzreiz saņem sodu. Tā noteikti nebūs.”

Ja suns tiks tomēr turēts pie ķēdes, vispirms saimnieks tiks brīdināts, pēc tam jau  sekos administratīvais sods. Gan Jānis Grasbergs, gan Inga Cerbule uzsver – lielākais darbs jāiegulda sabiedrības izglītošanā un izpratnes veidošanā, ka suns nav ērts lauku sētas aksesuārs “Sabiedrībai ir jāaug empātijā, neviens mūsu mīlulis nav cienīgs atrasties pie ķēdes. Viņi ir dzimuši, lai būtu brīvi un pienācīgi saimnieki aprūpēti. Mēs šos dzīvniekus, suņus audzējam kā mīļdzīvniekus, nevis būtu kā signalizācija.”

Cerbule: “Suņiem ir jābūt ģimenes locekļiem, ir daļu no dienas jāuzturās mājās kopā ar īpašniekiem gan iekšā, gan ārā. Suņi ir sabiedriski dzīvnieki, viņiem ir vajadzīgs kontakts gan ar cilvēkiem, gan arī draudzīgiem suņiem ir vajadzīgs kontakts ar sugas brāļiem, vajadzīga kustību brīvība, spēles, pastaigas.”

Dzīvnieku aizsardzībā darāmā vēl ir daudz, piemēram, nepieciešams arī sakārtot sistēmu, ko darīt brīžos, kad dzīvnieks ir noklīdis vai viņa saimnieki ir gājuši bojā. 



#SIF_MAF2023