Iedzīvotāji aicināti skaitīt putnus

“Ziņo par putniem dārzā” – aktivitātē piedalīties jau piekto gadu var jebkurš. Ir interesents uzdevums – vienā vietā stundu skaitīt putnus un dalīties novērojumos ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību. 

Akcijas “Ziņo par putniem dārzā” koordinators, ornitologs Agnis Bušs stāsta, ka teritorijai nav jābūt plašai, bet konkrētai – precīzi stundu jāskatās, kas tur ir par putniem. Interesējot visa Latvija.

Ar sabiedrības līdzdalību nākotnē taps Latvijas ziemojošo putnu atlants, tādēļ dati nepieciešami pētniecībai. Lai tie būtu precīzi, Agnis Bušs stāsta par nosacījumiem putnu skaitīšanas procesā - esot jāpieraksta tikai tas skaits, kas ir lielākais tajā brīdī. “Redzam trīs zvirbuļus un divas lielās zīlītes, tātad - trīs un divi. Pēc brīža ir cits skaits, skatāmies, kurš tad ir lielākais vienlaikus redzētais skaits tajā stundas laikā.”

Tas esot vienkāršāk nekā izklausās – piebilst Agnis Bušs. Un par to ReTV pārliecinājās vērojot putnus kopā ar Oļģertu Tīliku. Viņš putnus vērojot jau kopš sevi atminas. Šo gadu laikā viņš putnos manījis ne mazums atšķirīgu iezīmju un sakarību.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības biedrs Oļģerts Tīliks: “Dāmas parasti pucējās, pareizi? Putniem otrādi, putniem - kungi. Dzenim sarkana cepure, tādam riktīgi dižraibam dzenim, dāmai nav.”

Akcijas koordinators mierina – putnu skaitīšanā drīkst piedalīties arī tie, kuri atpazīst vien zvirbuli no zīlītes. “Var arī ziņot par nenoteiktu putnu, atzīmēt “putns nenoteikts” . Pievienojat fotogrāfiju, un tad citi portāla dalībnieki palīdzēs noteikt,” pauž Agnis Bušs.

Informācija par uzskaitītajiem putniem jāiesniedz portālā dabasdati.lv vai arī jānosūta uz konkrētu adresi. Ja fotogrāfijas nav, var iztikt ar aprakstu par putna formu, krāsu un izmēru. Un pat tad, ja neviens putns stundas laikā netiek manīts, arī tas esot rezultāts, par kuru ziņot.

Ornitologs vēl piebilst, ka, ja skaitīšana ir aizrāvusi un ir vēlme skaitīt vēl otro un trešo stundu, jānomaina vērošanas vieta. Jāpiebilst, dati iesniedzami tikai par šīs piektdienas, sestdienas un svētdienas novērojumiem.


Foto: Pixabay.com