Gulbenē izveidots alternatīvais dārzs

Vasara Gulbenē sākusies ar kādu jauninājumu – sēt un stādīt var ne tikai savā piemājas dārzā, bet pat teju pilsētas centrā. Izveidots alternatīvais dārzs, kurā iestādītas ne vien koši ziedi, bet arī kartupeļi, avokado, burkāni un pat priedes, kastaņkoki. “Mēs dzīvojam mazpilsētā, teju katram ir dārzs, tāpēc galvenā funkcija nav kaut ko izaudzēt apēšanai, bet gan vieta, kur satikties. Plānojam iesaistīt arī seniorus, veidojot raidierakstus par dārza darbiem,” stāsta Tīna Žmuida, idejas autore.

Brīvprātīgā Enija saka: “Es aplaistu augus, palīdzu, izdaru visu, ko palūdz. Šeit attīstās dārzs un var redzēt, ka var audzēt arī, piemēram, kanniņā vai jebkur, nav obligāti vajadzīgi podi.”

 “Runāt vasaras sākuma par dārzu, kad viss jau ir jāstāda, būtu par vēlu, tāpēc izveidojām Facebook grupu “zaļā palodze”, kur cilvēki jau pavasarī rādīja, ko un kā audzē,” pauž Tīna Žmuida.

Zaļās palodzes izaicinājumam atsaucās arī novada bibliotēkas, viena no tām Rankas bibliotēka, kuras vadītāja Anda nu ieradusies papildināt dārzu ar pašizaudzēto. “Arī bibliotēkā šobrīd ir aktīvā sezona, cilvēki ņem grāmatas par dārziem, par augiem, un mēs atbalstām zaļo dzīvošanu, tāpēc atbalstījām arī šo ideju. Es audzēju dekoratīvo ķirbi, kas varētu izdoties interesants, un, protams, katrā dārzā ir dilles.”

Idejas autore Tīna atzīst, ka līdztekus pozitīvi noskaņotajai sabiedrības daļai dzirdamas arī negācijas, taču jauniešus darboties tas neapturēšot. “Mēs, te dzīvojoties, dzirdam dažādus komentārus, arī par to, kāpēc vispār kas tāds vajadzīgs un ka izskatās pēc krāmu tirdziņa, bet tas ir normāli. Bija arī šeit atstāti marķieri, ar ko pierakstīt, lai zināms, kas tur iesēts, taču tie pazuda. Ja kādam tas marķieris noder, viss kārtībā.”

 “Mēs attīstāmies kā pilsēta, tas ir forši, ka kaut kas šeit notiek, forša ideja. Ideāli, tā sakot,” uzskata Enija.


Foto: FreePik