Glābēji aicina atturēties no došanās uz mežu ilgstoša sausuma laikā

Šogad jau 431 reizi glābējiem nācies steigties dzēst meža ugunsgrēkus, kas ir divreiz vairāk nekā šādā laika periodā pagājušajā gadā. Kā ReTV skaidro Valsts meža dienestā (VMD), būtisks ugunsgrēku pieaugums esot skaidrojams ar ilgstošo sausumu, bet nemainīgi gandrīz visos gadījumos pie tā izcelšanās vainojama bezatbildīga cilvēku rīcība.

Zemgalē lietus nav lijis jau vairākus mēnešus. Mežs ir izkaltis un zem katra soļa viss čab, jebkura neapdomīga rīcība ar uguni var izraisīt plašus meža ugunsgrēkus.

Pēc VMD datiem, šogad 431 ugunsgrēkā izdeguši 555 hektāri meža, kas ir uz pusi vairāk nekā attiecīgajā periodā pagājušajā un aizpagājušajā gadā.

Kā ReTV skaidro VMD, ikdienu notiekot vairāki lieli mežu ugunsgrēki un situācija esot tuvu kritiskajai. Jau vairākas dienas atuveni deviņu hektāru platībā deg mežs Jelgavas novada Valgundes pagastā, kur dzēšanas darbos iesaistīts arī Valsts robežsardzes helikopters. Jau otro dienu arī aptuveni deviņu hektāru platībā liesmu mēles posta mežu Ventspilī.

VUGD pārstāvis Agris Šūmanis: “Pašlaik zemsedze izkalst arī augsnes dziļākos slāņos, un laiks, kas nepieciešams nodzēšanai, vairs nav tikai viena diena. Valgundē tā problēma vēl ir tāda, ka tās ir Cenas tīrelim piekļaujošās platības, tur meža augsnē ir iekšā kūdra. Tas pasliktina likvidācijas darbus.”

Ventspilī, iespējams, tas bijis ļaunprātīgs dedzināšanas gadījums, ar kādiem arī nākot sastapties katru gadu, tomēr tādu esot salīdzinoši maz. Lielākoties pie meža ugunsgrēkiem vainojami cilvēki, kuri neievēro ugunsbīstamajā laikā noteiktos ierobežojumus, nedomā ar savu galvu. Pie meža takas, kas savieno Jelgavas pilsētu ar Ozolniekiem, uzrunātie iedzīvotāji ReTV stāsta, ka paši esot apzinīgi, bet novērojumi liecinot, ka ne visi tādi ir.

Arī Valgundes mežos dažus kilometrus no pašreizējās ugunsgrēka vietas redzamas ugunskura vietas, izsmēķi un pat apdeguši koku stumbri nelielā platībā.

VMD meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis: “Es gribētu vēlreiz varbūt atkārtot, ka pie šādiem diezgan kritiskiem laika apstākļiem, kādi ir mūsu mežos, varbūt atturēties no iešanas mezā un pagaidīt, kad kļūs nedaudz mitrāks. Izvērtēt to situāciju. Jebkura mazākā vēja pūsmiņa, jebkura maza dzirkstelīte var aiznest uz mežu. Rezultātā ir plašs un nekontrolējams ugunsgrēks.”

Glābēji aicina nesteigties uz mežu arī tad, ja tuvākajās dienās solītais lietus šķērsos Latviju, jo neliels ūdens daudzums pie augstas gaisa temperatūras situāciju uzlabot nevar.


#SIF_MAF2023

Foto: Freepik; ilustratīvs