Fotogrāfijas no Kuldīgas novada muzeja krājuma izstādē “Dziesma. Deja. Svētki”

Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku 150 gadu jubileja rosinājusi Kuldīgas novada muzeja darbiniekus pārlūkot krājumu, lai redzētu, kā laiku lokos šais svētkos ir piedalījušies Kuldīgas puses ļaudis. Tā tapusi izstāde “Dziesma. Deja. Svētki”, kurā atspoguļota gan svētku gaisotne, gan uzstāšanās, gan atpūtas brīži. 

Sieviešu koris “Gaisma” ir viens no kolektīviem, kurš dosies uz Dziesmu un deju svētkiem. Šai reizē tas ieskandina Kuldīgas novada muzeja veidoto fotogrāfiju izstādi “Dziesma. Deja. Svētki”. Tajā Kuldīgas novada dziedātāji un dejotāji atainoti dažādu gadu svētkos – 46 kadros redzams, kā mainījies laiks, iespējas nokļūt svētkos, repertuārs, bet nav mainījusies mīlestība uz dziesmu un deju. “Pārsvarā ņēmām talkā krājuma fotogrāfijas un cauri laikam mēģinājām parādīt, kādi mums ir bijuši svētki. Tā kā izstādes nosaukums ir “Dziesma. Deja. Svētki”, tad arī to nedaudz var novērot telpās, sākot ar dziesmu, kur vairāki koristi, dejas šeit un svētki, kā mēs esam tos svētkus pavadījuši, nedaudz aizkulises,” saka izstāžu un ekspozīciju kuratore Laura Vilerte.

Jāteic, ka Kuldīgas puses ļaudis bija arī uz pirmajiem Vispārējiem latviešu dziesmu svētkiem. Tajā piedalījās Vīgneru Ernesta vadītais Rendas vīru koris. Tik senu liecību gan muzejā nav, vecākās fotogrāfijas ir no pagājušā gadsimta 20., 30. gadiem. Fotostāsts iestiepjas līdz pat iepriekšējiem svētkiem 2018. gadā, uzsverot, ka svarīgs ir arī posms starp svētkiem, kad notiek gatavošanās un tradīcijas noturēšana. “Tādas tirpiņas skrien. Pats tur esi bijis, pats stāvējis, virsdiriģenti, kuri nav starp mums, tās sajūtas nedaudz sirreālas. Ir palikusi nedēļa, un tā nedēļa paskries tik ātri, un atkal tā jau mums būs pagātne. Ar skaistām atmiņām,” saka kora “Gaisma” mākslinieciskā vadītāja Jana Paipa.

“Šajos attēlos izstādē noteikti ir jūtams, ka cilvēki ir sanākuši kopā, kopīgais darbiņš ir ieguldīts un ir rezultāts. Man Dziesmu svētki ir piedzīvojums. Pirms 18 gadiem piedalījos bērnu un jauniešu dziesmu svētkos 2005. gadā, tas likās tik milzīgs notikums, ko vispār nav iespējams aptvert, un tādēļ es ar lielu nepacietību gaidu,” saka kora “Gaisma” dziedātāja Inese Vectirāne.

Paralēli izstādei būs arī radošas darbnīcas, kurās aicinās piedalīties ģimenes. Izstāde skatāma līdz 20. augustam. Bet no Kuldīgas novada šogad uz Dziesmu un deju svētkiem dosies ap 600 dalībnieku un pēc tam jau vēsturei piepulcēs savus foto stāstus.