Finišam tuvojas 48 Rīgas līča regates komandas

Noslēgumam tuvojas Latvijas lielākais jūras burāšanas notikums – Rīgas līča regate. Dalībnieki šorīt jau devušies uz Kuresāri Igaunijā, pirms tam aizvadot sarežģītāko regates posmu no Ventspils līdz Rojai. Pašā Rojā aizvadīts īsākais, taču nebūt ne vieglākais no pieciem posmiem.

Iespējams, komandas uz starta dosies vairākas stundas vēlāk nekā plānots… Iespējams, Rojas posms tiks atcelts pavisam… Tik daudz izmaiņu ne tikai dažu stundu, bet pat minūšu laikā. Ja burātāji pie šī sporta veida specifikas jau pieraduši, tad Rīgas līča regates līdzjutējiem no malas, dabas neparedzamība ir pārsteigums. Beigu beigās tomēr starts Rojā tiek dots, un tas ir īsākais no regates posmiem. “Domāju, ka tā ir arī tāda regates garša, ka ir iespēja izbaudīt gan tālos, gan īsākus gabalus. Citām laivām labāk izdodas skriet tālumā, citām atkal vairāk, dinamiskāk īsākos gabalus veikt,” saka Kristīne Kanska, līdzorganizatore.

Sarežģītākais posms aizvadīts iepriekšējā dienā, līdz Rojai mērojot 70 jūras jūdzes jeb teju 130 kilometrus. Igauņu sportists atzīst, ka brauciens bija kā loterija. “Galvenokārt jāburā bija pretvēju. Te brīžiem spēcīgs vējš, te vispār bezvējš, vēlāk pērkona negaiss, lietus, brīžiem atkal spīd saule,” stāsta Juhans Kolks, igauņu sportists.

“Tad tur kaut kādas mazas brīzītes, kā es saku – privātās brīzītes. Kurš noķer, tas brauc garām. Jūs stāvat, bet 50 metru attālumā jums laiva paiet garām. Jūs nesaprotat, kas notiek,” skaidro Silards Kamergrauzis, “Spaniel” kapteinis.

Rīgas līča regate notiek jau septīto gadu, un šoreiz tajā piedalās 48 komandas no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas. Visas komandas ir sadalītas sešās grupās. Dalībnieku vidū arī pasaules un Eiropas čempioni, kā arī slavenās Ocean Race regates dalībnieki. Taču šī Rīgas līča regate ir pirmā, kurā startē arī katamarāni. “Mēs gribam kā celmlauži lauzties un rādīt, ka tas ir jādara, un ka tas ir interesanti un labi. Pat ja jūs esat tikai divi grupā, jūs tādā mačreisā viens pret otru cīnāties visas dienas garumā. Un tā bauda un prieks nav mazāks, kā to dara ar jahtām,” stāsta Gatis Rozenfelds, “Kani Keli” komandas dalībnieks.

Rojā aizvadīta trešā regates diena, kas nozīmē, ka laivas viena otru iepazinušas, komandas pieslīpējušās un sāncensība paliek asāka un interesantāka. Vairums no jahtas “Spaniel” komandas ir jaunieši, un arī viņi atzīst, ka beidzot no kļūdām mācījušies. “Tu apzinies, ja tu kaut kā ne tā spersi soli, vari iekrist iekšā jūrā. Ja tu kaut ko nepareizi izdari, tā ir kļūda, tas atņem laiku. Un laiks ir šajās sacensībās diezgan dārgs. Un tad tu paskaties uz kapteini, un ir skaidrs, ka ir kaut kas sadarīts? Es dzirdu. Es dzirdu, ka es kaut ko nepareizi izdaru, protams,” stāsta Oto Kļaviņš, “Spaniel” komandas dalībnieks.

Šobrīd Rīgas līča regate jau turpinās Igaunijā. Bet vasaras noslēgumā jahtas šaipusē atgriezīsies, lai cīnītos par Kurzemes kausu.


#SIF_MAF2023