Dobeles novadā vētrā cietušas vairāk nekā 1600 mājsaimniecības

Vētrā cietušo iedzīvotāju lielākā vēlme ir pēc iespējas ātrāk sakārtot gan savas mājas, gan arī pagastu. Lai to īstenotu, nedēļas nogalē Dobeles novadā gan saviem spēkiem, gan kopā ar biedrību “Tavi draugi” privātmājās un arī kapsētās tika organizētas talkas. Augstkalnes un Bukaišu pagastos lielākās bažas esot par saimniecības ēku sakārtošanu, kam kompensācijas nepienākas.

Vētras izpostītajos pagastos nedēļas nogalē motorzāģi rūca ar dubultsparu. Palīdzēt cietušajiem bija sabraukuši radi, draugi un draugu draugi. Rosība valda arī Augstkalnes pagasta “Liepās”, kur vētra līdzi paņēmusi visu ēku jumtus un logus, krietni sakapājusi arī sienas un nolauzusi teju visus kokus.

Saimniece ReTV stāsta, ka ar dažnedažādiem plēves gabaliem gan saimniecības ēkas, gan dzīvojamā māja apvilkta tūdaļ pēc vētras, tomēr lietus ir samērcējis arī visu telpu griestus, tikai ar jauna jumta seguma uzklāšanu šeit nepietiks. Māja esot mantota no vecmāmiņas, tāpēc tā noteikti jāatjauno, tikai vēl neesot saprotams, kā to paveikt, jo ar piešķirto pabalstu te noteikti nepietikšot. “Jācīnās kaut kā.. Draudzene ielika “Facebook” ziņu ziedojumiem. Paldies viņai par to. Tur arī bišķiņ savācām. Kaut kā pa visiem savāksim. Nebūs tie greznie jumti. Būs labi,” saka mājas “Liepas” saimniece Iveta Grigena.

Augstkalnes pagastā sagāztie koki daudzviet uzbur sireālas ainas, tomēr tā ir realitāte, ar kuru kopīgiem spēkiem jātiek galā. Saudzētas nav arī kapsētas, kur nedēļas nogalē bija paredzēti kapu svētki. Vētras postījumu dēļ tie atcelti, zāģu rūkoņa dzirdama arī kapos. Gaiļu kapsētas pārzine Aina Pettete: “Es zināju, ka būs talcinieki. Ka tik liela atsaucība būs, nedomāju. No sirds visiem pateicos visu tuvinieku vārdā, kam šeit dus piederīgie. Izdarījām ļoti daudz.”

Blakus esošā Bukaišu pagasta Priežu kapos vētra ir bijusi daudz nesaudzīgāka. Krustu šķērsu virs kapu kopiņām sagāzti koki. Vētras sparu nav izturējuši arī dižkoki. Atbrīvot piemiņas vietu no koku skavām šeit uzņēmusies pagasta deju kopa kopā ar tautas nama darbiniekiem. Bukaišu tautas nama vadītāja, talkas dalībniece Liene Stepiņa: “Tautas nams arī ir ļoti cietis, bet šodien mēs, parastie cilvēki, tur neko darīt nedrīkstam. Tas, ko varam un drīkstam, vismaz kapiņus sakopt. Ar rokām tas ir grūti paveicams. Visur ir zari, ļoti lēni iet. Bluķi ir smagi, no vietas ilgstoši strādāt nav iespējams.”

Kā skaidro Augstkalnes un Bukaišu pagastu pārvaldniece Sandra Latiša, pašreiz aktīvi tiek pieņemti iesniegumi kompensācijas saņemšanai dzīvojamo māju atjaunošanai. Līdz šodienai izmaksāti jau gandrīz 195 000 eiro, tomēr bažas raisot, kas notiks ar saimniecības ēkām. “Saimniecības ēkās ir lopiņi, ir malka, siens. Tas cilvēkam nepieciešamais. Tuvojas rudens, tuvojas ziema, un tas laikam būs otrais etaps, kad sapratīsim par saimniecības ēkām.”

Dobeles novadā vētrā cietušas vairāk nekā 1600 mājsaimniecības. Sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” atvērts arī ziedojumu konts, kurā četrās dienās vētrā cietušajiem savākti 18 000 eiro.


#SIF_MAF2023