Dobelē politiskās kaislības starp pašvaldību un sociālo uzņēmumu

Līdz šā gada 31. augustam nodarbības specializētajās darbnīcās projektā “Atver sirdi Zemgalē” Dobeles novadā sniedza sociālais uzņēmums. Līdztekus citā Eiropas Savienības finansētā projektā projektā pašvaldība veidoja infrastruktūru grupu dzīvokļiem, dienas centram un arī specializētajām darbnīcām, no jaunā gada plāno šādu pakalpojumu sniegt pati. Pret to iebilst gan sociālā uzņēmuma darbnīcu vadītāja, gan tās apmeklētāji un viņu likumiskie pārstāvji. Visas puses gan ir vienisprātis, ka samilzušā strīda pamatā ir politiskās kaislības un nespēja savstarpēji komunicēt.

Sociālā uzņēmuma “Dare Audeamus” telpās rit kārtējā nodarbība cilvēkiem ar invaliditāti. Nodarbību klāsts ir plašs, bet šoreiz sanākušie strādā ar papīru un tekstilu.

Sociālā uzņēmuma “Dare Audeamus” specializētās darbnīcas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem Dobelē darbojas kopš 2021. gada 10. maija. Nodarbības tika finansētas no projekta “Atver sirdi Zemgalē” līdzekļiem. Noslēdzoties projektam, beidzies arī sociālā uzņēmuma līgums ar Dobeles novada pašvaldību un arī finansējums. Pašreiz iesāktais tiekot turpināts no uzkrājumiem, bet pašvaldība līgumu neatjaunošot. Viņasprāt, tas neesot taisnīgi. “Mūs apbēdina tas, ka agrāk vienmēr pašvaldība, sociālais dienests teica – veidojiet savus apkalpojumus, ja jūs neapmierina pašvaldības piedāvātie pakalpojumi. Mēs to arī izdarījām. Šis projekts bija tāds kā atspēriena punkts, lai to uzsāktu. Mēs esam gandrīz 2,5 gadus strādājuši, un, manuprāt, mēs tik ļoti šos cilvēkus jūtam un zinām savus mērķus. Šobrīd no tā visa atteikties kā vārdā nav saprotams,” saka Kristīne Briede sociālā uzņēmuma “Dare Audeamus” specializēto darbnīcu vadītāja, Dobeles novada domes deputāte.

 Bez pakalpojuma gan neviens nepalikšot, jo šobrīd pašvaldība veido savas specializētās darbnīcas. Sociālā dienesta vadītāja citē likuma pantu, kurā norādīts, ka pašvaldība drīkst iepirkt ārpakalpojumā nepieciešamos pakalpojumos tikai tad, ja nespēj tos nodrošināt pati, bet šis neesot tas gadījums. Dobeles novada sociālā dienesta vadītāja Baiba Lucaua-Makalistere: “Pašvaldība, domājot par to, ka tas būs vajadzīgs, 2018. gadā iesaistījās projektā par sabiedrībā balstītu infrastruktūras izveidi Dobeles novadā. Šī projekta ietvarā bija plānots izveidot trīs sociālos pakalpojumus: grupu dzīvokļus 10 personām, specializētās darbnīcas 16 personām un dienas aprūpes centru.”

To zinājusi arī “Dare Audeamus” specializēto darbnīcu vadītāja, tomēr bijusi pārliecināta, ka tiks izmantoti arī viņas pakalpojumi, jo mutiski šādus solījumus esot saņēmusi.Turklāt – viņas ieskatā arī šajā jomā būtu jābūt konkurencei. Tiesa gan – finansētai no visa novada nodokļu maksātāju naudas. “Būtu tomēr jārunā par šo pakalpojumu pieejamību, kādā veidā tiek novērtēts cilvēks, vai pakalpojumi tiek piešķirti pēc viņu vajadzībām. Lai cilvēkiem būtu pieejamība lielāka. To var veicināt tikai tad, ja tirgū ienāk jauni spēlētāji.”

“Es gan nezinu, kas viņai šo solījumu ir devis, bet mums jāskatās pēc savas specializēto darbnīcu atvēršanas, cik cilvēkiem būs nepieciešams šis pakalpojums. Cik varēs nodrošināt pašvaldība savās specializētajās darbnīcās. Ja vajadzēs vairāk, tad acīmredzot arī slēgsim līgumu ar šo sociālo uzņēmumu,” saka Guntis Safranovičs, Dobeles novada domes priekšsēdētāja vietnieks.

Pašvaldības piedāvātajās darbnīcās būšot divi novirzieni: ēstgatavošanas prasmju un šūšanas prasmju apgūšana. Kā skaidro sociālajā dienestā, esot veikta aptauja. Tāda bijusi pašu pakalpojuma saņēmēju vēlme. Pie Kristīnes Briedes satiktie gan neko citu nevēloties.

Arī šī sasaukuma sākotnējais domes priekšsēdētājs, pašreizējais opozīcijas deputāts Edgars Gaigalis izeju no samilzušā strīda īsti neredz, jo atkāpties no Eiropas Savienības līdzfinansēta projekta vairs nav iespējams. “Manuprāt, jautājums ir diezgan sarežģīts. Ja mēs skatāmies uz šo konkrēto gadījumu, iespējams, situācija būtu daudz citādāka, ja visi procesi notiktu atbilstoši cilvēcībai, komunicējot ar šo sociālo grupu.”

Kā ReTV norāda Labklājības ministrijā, pašvaldībām jāturpina sniegt pakalpojums arī pēc projekta beigām. Ja puses nespēj vienoties, jautājums jārisina tiesā, ko Kristīne Briede arī sola darīt. Jāpiebilst, ka Kristīne Briede ir opozīcijas deputāte. Visas puses, tostarp domes vadība, ir vienisprātis, ka šis ir politisks strīds, kurā ierauti arī cilvēki ar īpašām vajadzībām. 


#SIF_MAF2023