Daugavpilī uzsāk jaunas katlumājas būvniecību

Jau nākamgad plānots, ka darbu uzsaks jauna katlumāja Daugavpilī, kas palielinās biokurināmo jaudu, ļaujot izmantot izdevīgāko kurināmā veidu. Tā līdz ar to stabilizēs apkures tarifu pilsētā. Nupat ēkas pamatos iemūrēta laika kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. 

Vēl pērn Daugavpilī bija viena no dārgākajām apkurēm valstī. Arī uzrunātie Daugavpils iedzīvotāji ReTV stāsta, ka aizvadītajā apkures sezonā nomaksāt rēķinus neesot bijis viegli. Tagad cer uz tarifu samazinājumu. 

Lai nodrošinātu iedzīvotājiem pēc iespējas izdevīgāku siltumenerģijas tarifu, nu Daugavpilī uzsākta vēl vienas jaunas ar šķeldu kurināmas katlumājas būvniecība. Līdz ar to vēl palielināsies iespējas siltumu ražot pašu spēkiem. Vēl 2022. gadā pilsēta pirka vairāk nekā pusi jeb 52% siltuma no privātajiem ražotājiem. Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš norāda, jau vēsturiski Daugavpilī darbojušies privāti siltumenerģijas piegādātāji. “Tas viss noveda pie situācijas, ka vairāk nekā gadu iepriekš dome pasludināja enerģētisko krīzi saistībā ar kritiskām dabasgāzes cenām. Kad privātie vienkārši vienā dienā pateica, ka viņi vairāk neko neražos vai nepiegādās, jo tas pēkšņi nav izdevīgi. Risks tai brīdī attiecībā uz siltumenrģijas tarifu bija, ka Daugavpilī tas varētu pārsniegt jebkāda veida saprāta robežu, sasniedzot 350 eiro par megavatstundu.”

Šobrīd no privātajiem ražotājiem tiek pirkti tikai 10% siltuma, kas tiek ražots tikai ar biomasu. Tagad viens no galvenajiem Daugavpils pašvaldības mērķiem ir enerģētiskā drošība un patstāvība, kā arī avotu dažādība. PAS “Daugavpils siltumtīkli” valdes loceklis Aleksandrs Karpenko: “Tad, kad tā būs, tad, protams, ceram, ka pie visiem citiem vienādiem apstākļiem siltumenerģijas tarifam vajadzētu kļūt zemākam, balstoties uz lielāku šķeldas, lētāku kurināmo īpatsvaru mūsu siltuma bilancē.”

Elksniņš: “Tas mums visiem ir palīdzējis siltumtarifu pēdējā gada laikā samazināt no tiem provizoriskajiem 350 līdz 175 pagājušā gada apkures sezonas sākumā, līdz 130 apkures sezonas beigās, līdz 85 eiro par megavatstundu vasars sezonā. Un šobrīd siltumtīklu iesniedz regulatorā jaunu pieteikumu par siltumenerģijas samazināšanu līdz 81,13 eiro par megavatstundu.”

Līdz ko sāks darboties jaunā katlumāja, pašvaldība veiks biomasas iepirkumus. Tad, ņemot vērā rādījumus, sniegs vēl vienu pieteikumu regulatoram par siltumenerģijas samazināšanu. Karpenko: “Līdz 31. decembrim ir jāpabeidz būvdarbi, tad ir iestatīšanas darbi, tad nodošana ekspluatācijā. Un ceram, ka uz sezonas beigām 2024. gada pavasarī katlu māja sāks strādāt ar pilnu jaudu.”

Jaunās katlumājas projekta izmaksas pārsniedz 20 miljonus eiro.


#SIF_MAF2023