Ceturtdien novērsti 173 nelikumīgi mēģinājumi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu

Baltkrievijas realizētais nelegālās imigrācijas spiediens uz robežas nerimstas. Situācija joprojām ir saspringta. Vakardien Valsts robežsardze novērsusi 173 cilvēku mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu, bet dienu iepriekš bijuši 146 šādi gadījumi. 

Valsts robežsardzē informē, ka arī augustā bija vairākas dienas, kad diennakts laikā bijuši ap 100 un vairāk mēģinājumu nelikumīgi šķērsot robežu.

173 gadījumi – tas ir daudz. Ja skatās uz Latvijas-Baltkrievijas robežas kopgarumu, tas sanāk viens cilvēks uz vienu kilometru. Valsts robežsardzē norāda, šis ir kārtējais apliecinājums, ka situācija ir saspringta un atsevišķos brīžos saspīlējas vēl vairāk. Skaitļi pieaug un nav izskaidrojuma, kāpēc vienā dienā ir mazāk mēģinājumu nelikumīgi šķērsot robežu, citā – vairāk. Valsts robežsardzes pārstāvis Raimonds Kublickis: “To, ko dara mūsu kaimiņvalsts puse un kādā veidā viņi organizē to nelikumīgās migrācijas plūsmu, ir tikai viņu ziņā. Mēs no savas puses mēģinām nodrošināt maksimāli resursu, korektu resursu plānošanu, izvietošanu, lai nodrošinātu atbilstošu reaģēšanu nelikumīgu robežšķērsošanas pārtraukšanu. Protams, ir nepieciešami papildspēki, ko tagad rodam pateicībā mūsu sadarbaības partneriem no Nacionālajam ruņotajiem spēkiem, Valsts policijas. Tikai kopējiem spēkiem mēs varām nodrošināt mūsu valsts drošību.”

Augustā bijušas vairākas diennaktis, kad Valsts robežsardze novērsusi pāri simtam cilvēku mēģinājumu nelikumīgi šķērsot robežu. Tā 21. augustā tie bija 107 mēģinājumi, 22. augustā – 143, bet 23. augustā – 102. Tikmēr 14. augustā Latvijā mēģināja iekļūt 96 cilvēki. Kublickis: “Nacionalitātes, par kurām mēs runājam, kas tiek konstatētas, varam spriest tikai no tiem datiem, ko iegūstam no aizturētām personām. Tie ir visdažādāko reģionu pārstāvji. Pirmkārt, Āzijas, Irāna, Afganistāna, Sīrija un Āfrika. Praktiksi vai gandrīz no visa kontinenta pārstāvētās valstis. Vairāk, protams, varētu būt Centrālāfrika, bet pēc būtības var būt gandrīz no jebkuras Āfrikas valsts.”

Veidi, kā migranti mēģina nelikumīgi iekļūt Latvijā, arī aizvien ir tie paši – mēģinot bojāt infrastruktūru, izmantojot peldlīdzekļus pāri Daugavai vai brienot pāri atsevišķām upēm un cauri purviem. Atsevišķos gadījumos migranti ir arī agresīvi noskaņoti. Aizvien arī nemainās tendences no Baltkrievijas puses, atņemot migrantiem dokumentus un ierīces. Kublickis: “Pēc būtības tendences tās pašas, aizturētās personas, kas tiek aizturētas humānu apsvērumu dēļ un ielaistas valsts teritorijā, pēc viņu sniegtās informācijas, tie gadījumi ir joprojām aktuāli, ka personas gan tiek fiziski ietekmētas, gan tiek atņemti viņu viedierīces, telefoni, tiek kontrolēta viņu nokļūšana līdz valsts robežai, nepieļaujot, lai personas atgriežas atpakaļ, vienvirziena. Līdz ar to tas liecina par to mērķtiecīgi organizētu nelegālās migrācijas plūsmas veidošanu un stumšanu Latvijas republikas virzienā.”

Raimonds Kublickis arī pauž, ir gadījumi, kad nelikumīgi iekļūt Latvijā mēģina vienas un tās pašas personas, piemēram, pēc neilga laika tām parādoties pilnīgi citā robežas posmā pat 100 un vairāk kilometru attālumā. Bez atbalsta no Baltkrievijas puses viņu nokļūšana tik lielos attālumos fiziksi nebūtu iespējama.Foto: Aizsardzības ministrija