Cēsīs darbojas Kosmosa izziņas centrs

Tagad arī mums Latvijā ir pašiem sava pirmā orbitālā kosmosa izpētas stacija “Auseklis”. Pagaidām tā vēl atrodas Cēsīs nesen atklātajā Kosmosa izziņas centrā. Tās mērķis kopā ar citiem šeit izvietotiem eksponātiem, kā arī dažāda veida radošām darbnīcām ir bērnos radīt interesi par STEM nozari. 

Kosmosa Izziņas centa vajadzībām Cēsīs uzbūvēta jauna, enerģētiski pašpietiekama ēka. Ienākot Kosmosa izziņas centrā, sagaida īpaša grīda, pa to staigājot ražojas elektrība. Vienlaikus ekrānā iespējams sekot līdzi, cik daudz elektrības, šādi staigājot, ir sarežots. 

Tālāk ekspozīcija ir izvietota trijos centra stāvos. Kosmosa izziņas centra vadītājs Miks Dzenis ReTV norāda, ka šeit viss ir veidots tā, lai bērnos radītu interesi par STEM zinātnēm. “Mums likās, ka visvērtīgākais formāts, kā radīt to interesi, ir caur kosmosa tematiku. Lielākā daļa no šīm jomām – matemātika, tehnoloģijas, dabas zinības, fizika un visi pārējie mācību priekšmeti – ir vistiešākā mērā sasaistīti ar kosmosa tematu.”

Ēkas pirmajā stāvā vispirms ieskats vēsturē.Šeit arī iespējams aplūkot dažādu raķešu modeļus un salīdzināt tos, piemēram, ar Brīvības pieminekli vai Pēterbaznīcu. Dzenis: “Jaunākā un jaudīgākā raķete “StarShip”, kas nesen arī tika testēta ir tādā pašā augstumā kā Pēterbaznīcas tornis. Nākamreiz, ejot garām Pēterbaznīcas tornim, varam iedomāties, ka te ieslēdzas dzinēji un tornis paceļās debesīs.”

Centra otrajā stāvā izvietas dažādas interaktīvas spēles un uzdevumi par dzīvi uz citām planētām. Šeit skolēni varēs pārbaudīt, kā skolā gūtās zināšanas noder, lai tiktu galā, piemēram, ar radiāciju vai ievāktu vērtīgos resursu uz Marsa. 

Pašā vidū izvietota orbitālā stacija, kurai dots nosaukums “Auseklis”, šeit būs iespējams uzzināt, kā astronauti dzīvo sešu mēnešu garumā, dodoties misijā uz kādu no citām planētām. 

Savukārt trešajā stāvā ikvienam būs iespēja pieredzēt īstus astronautu treniņus, pildot kādu no misijām, ar ko reāli nākas saskarties dodoties uz kādu citām planētām. Cēsīs cer, ka Komsosa izziņas centrs veicinās vēl lielāku tūristu pieplūdumi pilsētai, kā arī ar šo jomu saistītu uzņēmu attīstību. Kopumā Kosmosa izziņas centra izveidē ieguldīti vairāk nekā 11 miljoni eiro. 


#SIF_MAF2023