“Ceļa zīmes saspēruši galīgi nevietā.” Valmierā autovadītāji samulsuši

Ceļu satiksmē nereti autovadītāji saskaras ar kādām mulsinošām situācijām. Tā arī šobrīd Valmierā, īstenojot Dienvidu industriālās maģistrāles būvniecību, pie pašas pilsētas robežas notiek ceļa pārbūves darbi. Tiek izbūvēts rotācijas aplis, pie kura izvietotās ceļa zīmes rada apjukumu autovadītājos. 

Tuvojoties Valmieras robežai, braucot no Cēsu puses, taisnā ceļa posmā ir saliktas zīmes, ka uz ceļa notiek būvdarbi. Piebraucot jau pie lokveida krustojuma, izvietotas ceļa zīmes “Brauciet taisni” un “Galvenais ceļš”. Kā norāda ceļu satiksmes eksperts, autoskolas instruktors, arī viņu šīs ceļa zīmes spēja samulsināt. SIA “S Lauris” valdes loceklis Lauris Starikovs: “Šeit mani visvairāk nomulsināja ne tas, ka tur ir zīme “Galvenais ceļš”, es atrodos uz galvenā ceļa, bet visvairāk mani nomusināja šī rīkojuma ceļa zīme “Braukt taisni”. Tas nozīmē to, ka zīme attiecas uz šo brauktuvju krustošanās vietu. Pa labi griezties nedrīkst. Šeit būtu tā neskaidrība. Tā bija tā vieta, kur šajā gadījumā cilvēks var apjukt.”

Atrodoties jau pašā rotācijas aplī, nākamā ceļa zīme, kas uz pirmo brīdi rada apjukumu ir zīme “Dodiet ceļu”. Tātad – ceļš jādod tiem, kuri iebrauc aplī, lai gan ierasts, ka ir otrādāk – priekšroka ir tiem, kuri jau tajā atrodas. Par šo situāciju Lauris Starikovs gan skaidro, ka ne vienmēr tas tā ir. “Klasē, strādājot ar skolniekiem, kad viņiem iedod pildīt eksāmenus vai testus kā pārbaudes darbu, kad iedod lokveida krustojumus, kur ir tikai zīme lokveida krustojums. Visi kā viens ieliek atbildi, ka priekšroka ir tam, kas brauc pa loku. Es saku – kapēc? Pēc kā mēs nosakām priekšrocību? Priekšrocību nosakām pēc priekšrocību ceļa zīmēm.”

Bet ir vēl kāda ceļa zīmju kombinācija pie šī paša rotācijas apļa, kas arī rada mulsumu. Piebraucot pie tā no citas puses, viena ceļa zīme rāda, ka jābrauc pa kreisi, bet nākamā – “Dodiet ceļu” zīme. Aizkadrā Lauris Starikovs saka, ka tā tam gan nevajadzētu būt. “Konteksts tai zīmei būtu tāds – rīkojuma ceļa zīme ir uzstādīta pirms krustošanās vietas un attiecas uz pirmo brauktuvju krustošanās vietu. Tas nozīmē, ka jāgriežas uzreiz pa kreisi. Citur nekur nevar braukt un apgriezties drīkst. Bet tur kaut kas nav riktīgi. Tur rīkojuma ceļa zīmes saspēruši galīgi nevietā. Vai tiešām nav būvuzrauga, kas skatās uz ceļa, kā tiek uzstādītas ceļa zīmes? Tapēc arī sabiedrība ir neizpratnē, ko jūs no manis gribat. Viņi atkal ir zīmes sajaukuši.”

Šajā vietā būvdarbus veic SIA “Limbažu ceļi”. Būvdarbu vadītājs stāsta, ka ir notikusi nesaprašanās ar apakšuzņēmumu, kas uzstāda ceļa zīmes, tām bija jābūt aizklātām vai noņemtām. Situācija tiks risināta. Vienlaikus būvnieks norāda, ka šobrīd notiek pēdējie darbi, jo šogad objekts ir jāpabeidz un jānodod ekspluatācijā. Pie labvēlīgiem apstākļiem darbus plānots pabeigt līdz valsts svētkiem – 18. novembrim.