Jumiķi dodas strādāt uz ārzemēm

Lai arī darbi jumta uzklāšanā zināmi daudziem, tomēr cilvēku, kuri ieguvuši jumiķa profesiju, joprojām ir gana maz. Latvijas Jumiķu apvienība rīko meistarklases jumta un arī fasādes seguma klāšanas prasmju uzlabošanai jau no 2004. gada. Šodien un arī rīt meistarklases norit Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā Cēsu novada Priekuļos. Par to, kā aizvadīta pirmā meistarklases diena, plašāk turpinājumā. 

13 jaunie jumiķi no Ogres tehnikuma šodien piedalījās lekcijā un meistarklasēs, apgūstot jumiķa profesijas nianses. Lai arī šogad Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā nav izdevies nokomplektēt audzēkņu grupu jumiķa profesijas apguvei, zināšanas par šo amatu apguva arī astoņi jaunie namdari.

Jauniešiem praktiskajā darbā palīdz un padomus sniedz arī speciālisti. Hārdijs Tučs, pārdošanas vadītājs SIA “RB&B EKO materiāli”, kurš meistarklases dalībniekiem palīdz jumta seguma uzklāšanā, pauž, ka katra jumta seguma klāšanas process ir citādāks, bet pirmais, ko jauniešiem māca, ir aprēķināt, cik daudz materiāla būs nepieciešams. “Daudziem jauniešiem, neesot pie rokas kalkulatoram, ir jāmēģina arī izrēķināt uz lapas. Bet pagaidām ir viss veiksmīgi. Mēs jau redzam, kā viņi darbojas. Pirmie ieskicējumi par to, kas ir kokšķiedra un kas tas par materiālu, kā to izmantot – ir skaidrs, jo nekā sarežģīta nav. Līdz ar to dienas gaitā šī darbība būs ātrāka.” 

Cilvēku, kuri liek jumtus, ir gana daudz, taču Latvijas Jumiķu apvienības priekšsēdētājs Armands Liede norāda, ka Latvijas tirgū trūkst šī amata speciālistu, kuri darbus veic kvalitatīvi un prasmīgi. “Tas ir viens no iemesliem, kāpēc ir tik daudz aizlidojušu jumtu, nepareizi salikti, kur tie tek. Kur ir tas priekšstats, ka plakanais jumts pēc uzlikšanas uzreiz tecēs, tas ir vienkārši nekvalitatīvi veikta darba rezultāts, kas nozīmē to, ka tie cilvēki, kas šo darbu ir veikuši, visticamāk, nav bijuši jumiķi.”

Tāpēc arī tiek rīkotas šādas Jumtu dienu meistarklases, lai jaunieši vairāk iepazītu un apgūtu šo profesiju. Liede: “Pieprasījums pēc profesijas ir, jo visi tie jumiķi, kuri pieprot savu amatu labi, bez darba nesēž. Ļoti daudzi brauc un arī veic pasūtījumus ārzemēs. Zviedrijā ir daudzi pazīstami latviešu jumiķi, kas tur strādā. Nevis aizbraukuši kā strādnieki un strādā tur, bet veic pasūtījumus pasūtījumiem jau ārzemēs.”

Lai gan šogad nav izdevies nokomplektēt audzēkņu kursu jumiķa profesijas apguvei Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā, arī nākamgad šajā izglītības iestādē būs iespēja pieteikties jumiķa profesijas apmācībām. 


#SIF_MAF2023