Bukaišos daudzām ēkām joprojām plēves jumti

Valsts pabalstu vētras seku likvidēšanai Dobeles novadā saņēmuši jau 582 iedzīvotāji, tomēr mēnesi pēc postošās vētras Bukaišu pagastā tikai retā māja ieguvusi jaunu jumtu. Lielākās problēmas esot ar daudzīvokļu mājām, kā arī nesakārtotām īpašumu tiesībām. Lai apzinātu problēmas, kas kavē vētras seku novēršanu, šonedēļ Dobeles novada pagastos organizēta iedzīvotāju tikšanās ar speciālistiem. Pirmā tikšanās aizvadīta Bukaišu pagastā.

Bukaišu tautas namā par septītā augusta vētru atgādina vien uzklātie ielāpi uz jumta, tomēr citviet pagastā situācija ir daudz bēdīgāka. Vien dažas ēkas jau rotā jauni jumti, bet daudzām jumta vietā joprojām uzklāta plēve.

Šonedēļ vētras skartajos pagastos pašvaldība organizē speciālistu tikšanos ar iedzīvotājiem. Tautas namā sastopam arī Židrūna kaimiņieni Maiju, kura kameras priekšā runāt gan nevēlas, bet situācija, pēc viņas teiktā, esot diezgan dramatiska. “Salija tā kūdra, kas ir bēniņos, un tagad sāk pelēt jau griesti, un tūlīt tie nāks lejā.”

Arī tad, ja mājoklis bijis apdrošināts, ne vienmēr tas nozīmē ātru palīdzību krīzes situācijā. Bukaišniece Sandra: “Mums it kā būtu jumiķis, ja mums apdrošinātāji apstiprinātu kaut cik pieņemamu tāmi. Mums bija pilnīgi absurda tāme. Apmēram 10% no tā, ko vajag.”

Tikšanās reizē ar iedzīvotājiem būvvalde sola apdrošinātājiem iesniegt arī savu tāmi jumta nomaiņai.Ccerībā, ka tas varētu palīdzēt problēmu atrisināt. Vētrā cietušajām daudzdzīvokļu mājām situācija esot atšķirīga. Kā stāsta Jelgavas novada komunālajā uzņēmumā, kas apsaimnieko Bukaišu daudzstāvu ēkas, vienai mājai valsts saņemtais atbalsts esot pietiekams, jau šonedēļ jumta nomaiņa varētu sākties. Savukārt citai finansējums esot krietni mazāks par nepieciešamo, turklāt skursteņu pārbūvēšanai nepieciešams sertificēts mūrnieks, atsevišķs finansējums. Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis: “Lielākā aizķeršanās ir ar daudzdzīvokļu dzīvojamajām mājām un nesakārtotām īpašumu tiesībām, kur ir kopīpašumi, kadastros nereģistrēti īpašumi, vispār nereģistrēti īpašumi. Pārējos problēmu nav. Kaut kā jādomā un jāsedz šis līdzmaksājums. Ja tie būs, kā solīts, 10%, tad mēs tiksim galā. Kad tik nav lielāki, tad varētu rasties problēmas.”

Pašreiz atbalstos jumtu un logu nomaiņai Dobeles novadā 582 personām izmaksāti 1,6 miljoni eiro. Sākta arī mājokļu apsekošana, lai saņemtu pašvaldības pabalstu krīzes situācijā.

Tiek lēsts, ka Dobeles novadā atbalstam vētras seku likvidēšanai būs nepieciešami aptuveni trīs miljoni eiro, pie solītajiem desmit procentiem pašvaldības līdzmaksājuma no pašvaldības budžeta nepieciešami 300 000 eiro. Šonedēļ iedzīvotāju tikšanās ar novada speciālistiem notiks arī citos vētras izpostītajos pagastos.


#SIF_MAF2023