Laura Vinogradova iedvesmojas Popē

Šī gada Kurzemes dzejas dienās, kas notiks jau šajā nedēļās nogalē Ventspilī, tradicionāli pulcēsies dzejnieki ar savu darbu publiskajiem lasījumiem. Dzejas dienās piedalīsies arī rakstniece Laura Vinogradova, kam izdošanas brīdi gaida dzejas grāmata ar nosaukumu  “Raheles dziemas”. Tā  veltīta ebreju tautas traģēdijai, šobrīd pārtop izrādē. Rakstnieci satikām Ventspils novada Popē, kas esot pārbaudīta vieta iedvesmai.

Rakstniecei Laurai Vinogradovai Pope ir dzimtā vieta, viņa joprojām cenšas vismaz reizi mēnesī atbraukt līdz iedvesmojošajām bērnības takām Ventspils novadā. Te sarakstīti stāsti par Popes muižu un gūtas idejas arī bērnu literatūrai. “Iedvesmojas, es teiktu tā. Tehniski rakstās, protams, mājās Rīgā, bet te ļoti daudz kas iedvesmojas. Šī vieta ir veidojusi mani, savā ziņā tā arī veido visu, ko es radu.  Es pat esmu piefiksejusi, ka reizi mēnesī sākas tāda kņudoņa, ņirboņa. Jāaizbrauc!”

Tieši Popē satikti līdzīgi domājošie un draugi no “Popes biedrības”, kam jau bijusi iespēja izlasīt dzejas ciklu “Rāheles dziesmas”.

Dzejas cikls “Rāheles dziesmas” tapis pandēmijas laikā, pastaigājoties Biķernieku mežā Rīgā, kurā atrodas Holokausta memoriāls, bet tieši Popē uz pirmo tikšanos kopā sanāca radošā komanda, kas nolēmusi ebreju tautas traģēdijai veltīt izrādi ar nosaukumu “Rāhele, es tevi atceros”. “Stāsts ir sievišķīgs, romantisks, tajā pašā laikā pietiekami aizķerošs, pietiekami skarbs un ass. Un ļoti tēlains, jāatzīst. Es vizuāli iztēlojos tādu Kurzemes mazpilsētas ieliņu  un tādu ebreju meiteni,” saka grāmatu māksliniece Katrīna Vasiļevska.

Ja izdosies piesaistīt finansējumu, jau nākamgad tiek plānota arī grāmatas iznākšana. Grāmatu māksliniecei Katrīnai Vasiļevskai arī bijusi nepieciešamība atbraukt līdz Popei, jo dzeju grūti sajust un ilustrēt attālināti. Vasiļevska: “Tomēr ir jāsastop cilvēks dabā, lai justu autoru un visas radošas grupas noskaņu un sajūtas. Pretējā gadījumā būs produkts, kur katrs būs vilcis uz savu pusi.” 

Dzejas darbs par ebreju tautas traģēdiju autorei, kuras saknes meklējamas Popē, emocionāli joprojām sasaucas ar šodienu. Pandēmijas laikā mēs visi atkal sākām cilvēkus šķirot un dalīt. Rahele, iespējams, varēja dzīvot tieši kādā no Kurzemes mazpilsētām. Vinogradova: “Rāhele ar mani sāka runāt vismaz pirms pieciem gadiem Rīgā, staigājot pa Biķernieku mežu, kur ir holokausta klātbūtne ļoti jūtama, bet es nebiju gatava par to runāt, jo tas bija pārāk smagi.”

Popes radošās komandas tikšanās turpināsies vairākos projektos Kurzemē un ne tikai grāmatā. Tiek plānots, ka 9. decembrī Sabiles mākslas namā, kas reiz bija sinagoga, notiks uzveduma pirmizrāde.

 


#SIF_MAF2023