Briti latviešus jauc ar citām tautībām

Pagājušajā nedēļas nogalē Apvienotajā Karalistē, “Straumēnos”, norisinājās pirmā Latviešu pārstāvniecības Apvienotajā Karalistē (LPAK) kopsapulce. Jaunā Apvienotās Karalistes latviešu un organizāciju apvienojošā pārstāvniecība LPAK ir 1950. gadā dibinātās, bet pagājušogad likvidētās Latviešu Nacionālās padomes Lielbritānijā (LNPL) tradīciju pārņēmēja. 

Divu dienu kopsapulce plašajā “Straumēnu” muižā pulcēja 50 dalībniekus - gan Lielbritānijā dzīvojošos latviešus un LPAK biedrus, gan sadarbības partnerus no citām valstīm, arī Eiropas Latviešu apvienību un “Latviesi.com”. 

Kopsapulces darba kārtībā bija ne tikai formālu jautājumu apspriešana, bet arī diskusijas par Eiropas latviešu kultūras svētkiem Bradfordā, kas ieplānoti nākamgad, un par gatavošanos Latviešu Kultūras dienai 2024 Birmingemā šī gada maijā. “Kultūras dienas nekad nav bijušas Birmingemā, būs pirmā reize, kad mēs savedīsim musu skaitos dziedātājus, dejotājus, teātra spēlētājus, māksliniekus, rokdarbniekus, visus, ko varam savest, kuri vēlas braukt uz Brimingemu. Visi gaidīti, visi aicināti,” saka Lita Temistokleusa, LPAK valdes locekle.

Tika spriests, kā diasporas jauniešiem nepazaudēt saikni ar Latviju, ja latviešu skoliņām viņi kļuvuši par vecu, bet kori vai tautasdejas vēl neinteresē. Tika pieminēta latviskoto personvārdu lietošana mītnes valsts dokumentos, valodas zināšanas, Latvijas pilsoņiem kopā ar bērniem un citu tautību partneriem atgriežoties Latvijā, kā arī gaidāmie izaicinājumi, diasporas jauniešus iesaucot valsts aizsardzības dienestā.

Tāpat nepieciešams piedomāt pie tā, kā popularizēt Latviju un latviešus, lai nejauktu ar citām tautām. Temistokleusa: “Uz nākotni mēs zināsim, ko un kā Birmingemā darīt, kā savu latviešu vārdu pamazām nostabilizēt, ka arī mēs esam. Reizēm, kad mums notiek pasākumi, kurus organizējam sadarbībā ar citām Eiropas kultūrām, mēs ejam kā Eiropa, lai mūs ieraudzītu, sadzirdētu.”

Sekojot trimdas latviešu tradīcijām, sapulces formālā daļa tika noslēgta ar kopīgu dziesmu, pēc tam diskusijas turpinot jau neformālākā gaisotnē. “Mēs esam ielikuši kolosālu stūrakmeni sadarbībai starp visām organizācijām – skoliņām, biznesu vadītājiem un vienkārši darboties gribošiem latviešiem, lai kopā veidotu to platformu, kur mēs visi varam viens ar otru sadarboties. Mēs esam ļoti gandarīti. Mēs redzam, ka mēs ejam pareizajā virzienā, kas ilgtermiņā strādās tikai tāpēc, ka cilvēki paši grib tajā darboties,” saka Vera Antipova, LPAK valdes locekle.



Foto: Roberts Gorodko