Gulbenē var vērot, kā aug priežu stādi

Gulbenes centrā tagad garāmgājēju uzmanību piesaista jauns vides objekts. Izrādās - tā ir neliela stādaudzētava, kurā šobrīd var izsekot, kā garumā stiepjas priežu stādiņi. Šīs idejas īstenotāji ir vietējie uzņēmēji - uzņēmums SIA “Carbon Less Future”. Par ieceri stāsta uzņēmuma līdzīpašnieks Aigars Jačuks.

“Ieraudzījām iespēju uzņēmējiem, ka viņim novietojot šādu konteineru uzņēmuma teritorijā, var gan izglītot savus darbiniekus, gan pēc tam nodot šos stādiņus bezpeļņas organizācijām, lai iestādītu. Šeit tā ideja ir par koku stādiem. Protams, pasaulē ir, kas šādi audzē gan salātus, gan dārzeņus. Mēs izvēlējāmies koku stādus, jo tādā veidā uzņēmums var kompensēt savus radītos izmešus, arī citus piesārņojumus.”

Šobrīd stādu konteinerā aug priedītes, bet ir doma, ka te varētu sekot līdzi arī citu koku augšanai. “Iekšā viss ir pilnīgi automātiski iestatīts, iekārtas darbojas bez jebkādas cilvēku iejaukšanās, es pilnīgi visu varu vadīt no telefona – ar aplikācijas palīdzību.”

Lai izveidotu šo pilsētvides stādaudzētavu, uzņēmēji pētījuši visu, kas nepieciešams stādu augšanas procesam. “Mēs startējām Gulbenes novada grantu konkursā “Uzņēmīgi Gulbenes novadam”, tajā ieguvām 10 tūkstošus eiro atbalstam.”

Starts grantu konkursā “Uzņēmīgi Gulbenes novadā” un iegūtais atbalsts tad arī ir galvenā motivācija, kāpēc šis stādu konteiners ir pilsētas centrā. Par šo izvēli stāsta Gulbenes novada domes deputāts un grantu konkursa komisijas loceklis Normunds Mazūrs: “Parādīt inovatīvas lietas iedzīvotājiem, par ko mēs dodam šos grantus, lai viņi ir lietas kursā, šis tiešām likās kaut kāds tāds nākotnes redzējums, jo šiem puišiem jau pamats jau nav stādiņu audzēšana, viņu pamatdoma ir šo konteineru ražošana. Tas ir tas viņu bizness, bet tas būtu interesanti dažādiem uzņēmumiem, zinot, cik šobrīd ir saistošas emisijas kvotas, es šeit redzu saistību ar lieliem uzņēmumiem, kuriem ir ļoti svarīgs Zaļais kurss, kur var to uzstādīt pie ražotnēm, vēl kaut kur, parādīt ar domu, ka mēs rūpējamies par vidi.”

Arī Aigars Jačuks akcentē, ka šīs idejas pamatā ir zaļā domāšana. “Mūsu biznesa modelis nav stādu tirgošana, bet tieši šādu iekārtu izīrēšana vai pārdošana uzņēmumiem, kas iegulda lielus līdzekļus zaļajā domāšanā. Iegādājoties šo iekārtu, uzņēmumi varēs izpildīt Eiropas Savienības taksonomijas prasības.”

Šo stādu konteineru izveidē ieguldīti arī privātie līdzekļi un arī pašu uzņēmēju darbs. “Dizainu izstrādājām paši, dizains ir patentēts Eiropas Savienības patentu birojā. Līdzīgu objektu pasaulē nekur neesam redzējuši – tieši ar šādu stiklu, ka jebkurš var atnākt un redzēt procesus.”

Ar Gulbenes novada pašvaldību noslēgts līgums uz pieciem gadiem, tātad piecus gadus gan dienu, gan nakti varēs vērot, kā aug dažādu koku stādi. Un uzņēmēji labprāt gaidīs arī skolēnu un bērndārznieku grupas, lai iepazītu, kāds tad no sēkliņas līdz stādam ir koka ceļš.