Bēthovens. Amenda. Kuldīga

Kārlis Amenda 1771. gadā piedzimis Turlavas pagasta mācītāja ģimenē. Tur dzīvojis, līdz desmit gadu vecumā devies mācīties uz Jelgavu.

Ēkas otrā stāva jumtistabiņā ierīkota Amendas piemiņas istaba, kurā ir stāsts gan par muzikāli apdāvināto Amendu, kurš jau astoņos gados labi spēlēja vijoli, gan par to, kā Vīnē izveidojās Bēthovena un paša Amenda draudzība.

Stella Pavloviča ir mūzikas vēstures entuziaste. Veidojot koncertlekciju, iekļāvusi arī stāstu, ka abi draugi laiku pavadījuši garās pastaigās un sarunās par bērnību. Jāpiebilst, tā līdz komponistam nonākusi kāda Turlavas pusē saklausīta latviešu tautasdziesmas melodija, kuras motīvs saklausāms Bēthovena klaviersonātē.

Kārlis Amenda kalpo Talsos, bet ir biežs viesis Kabiles muižas grāfa Keizerlinga rīkotajos koncertos. Arī grāfs cienījis Bēthovena mūziku. Izpētīts, ka nereti jaunākie Bēthovena uzrakstītie skaņdarbi nonākuši tieši tur. Zinot Stellas Pavlovičas aizraušanos ar mūzikas vēsturi, cilvēki ir dāvinājuši viņai dažādas notis. Tā pie viņas nonākuši arī vērtīgi izdevumi no Ludviga van Bēthovena.

Virtuālā koncertlekcija - ievads Bēthovena jubilejai. Kad būs iespējams, īstenots tiks arī iecerētais trīs koncertu cikls Kuldīgā, Turlavā un Kabilē. Jāpiebilst, Amenda neizdzēšami Bēthovena biogrāfijā būtu iekļuvis tikai ar vienu vēstuli. Tajā Bēthovens viņam pirmajam atklāj traģiskāko: “Tev jāzina, ka manas būtnes viscildenākā daļa, mana dzirde, ir ļoti pasliktinājusies.”