Bērnu zinātnes centru nākotne neskaidra

Zinātnes centrs Zinoo Covid-19 straujās izplatības dēļ ir slēgts jau kopš marta. Vien vasarā dažus mēnešus tas bija atvērts apmeklētājiem, taču, kad atkal tas varēs vērt durvis, nav zināms.

Pauls Irbins, Zinoo dibinātājs, uzsver, ka, lai arī cik tur būtu interesanti un aizraujoši, pandēmijas dēļ centru nevar droši atvērt apmeklētājiem, jo tādi noteikumi esot valstī.

Apmeklētāju skaita samazinājums Cēsu Zinoo pērnajā gadā bija pamatīgs. Ja 2019. gadā tur viesojās aptuveni 15 tūkstoši interesentu, tad pērn tikai 1200. Jāpiebilst, finanšu apgrozījuma kritums ir kritisks – ja 2019. gadā tie bija aptuveni 250 tūkstoši, tad pērn - 8000 eiro. Zinātkāres centra vadītājs stāsta: “Mēs esam daudz cietuši, darbinieki aizgājuši, apstājušies ieņēmumi, bet, ko darīt - ir jādzīvo tālāk.”

Zinoo nebija tiesīgs saņemt valsts programmu atbalstu, jo tas Cēsīs darbojas pašvaldības paspārnē. No darba aizgājuši 15 darbinieki, iekrājies arī nodokļu un komunālo maksājumu parāds. Pauls Irbins stāsta, ka viss būšot jāsāk no “nulles”.

Pauls Irbins nākotnē gan raugās cerīgi. Kopš augusta sākts darbs pie jaunā zinātnes centra izveides Cēsīs. Divu gadu laikā plānots uzbūvēt plašu ēku un izveidot izglītojošu programmu par kosmosa tēmu. Tur izvietos eksponātus arī no pašreizējās kosmosa istabas.

Zinātnes skola “Laboratorium” darbinieki nav atlaisti, jo viņi strādā nepilnu darba laku un ir nodarbināti citviet. Mārtiņš Gulbis, zinātnes skolas vadītājs, stāsta, ka daudziem ir cita pamatnodarbošanās.

Šim centram klientu skaits arī būtiski samazinājies, taču viņi meklē citus ceļus, kā izdzīvot, rīkojot attālinātās nodarbības bērniem. “Nodarbībās bērniem iesēja uzzināt, kādi procesi ir virtuvē - diena gatavošana, kāpēc ēdiens saldēts, kā bojājas, ķīmiskās pārvērtības, fizikālie procesi, ūdens, eļļas saldēšana. Tas pats vannas istabā. Dažādi līdzekļi - kāpēc viens ir sārmains, cits skābs,” stāsta Mārtiņš Gulbis, zinātnes skolas vadītājs.

Izglītības un zinātnes ministrijā ReTV ziņām stāsta, ka bērnu un jauniešu zinātnēs centri nav ministrijas pārraudzībā. Tie lielākoties ir privāti uzņēmumi. Nākotnē ministrija šādus izglītojošus zinātnes centrus saredz četrās Latvijas reģionu pilsētās, tai skaitā Cēsīs. Katrā no tiem bērnus un jauniešus izglītos par savu tematu.

Ministrijas pārstāve ReTV ziņām norāda - šo pandēmijas laiku zinātkāres centri reģionos var izmantot, lai izstrādātu izglītojošās programmas, veiktu tehnoloģiju un iekārtu iepirkumus topošajiem izziņas centriem. Tikmēr pārējiem ar zinātni saistītiem bērnu izglītības centriem šobrīd jāturpina cīnīties pašu spēkiem.