Atklāj viltus zvanītāju centrus Latvijā un Lietuvā; izkrāpti 8,6 miljoni eiro

Atklāta vērienīga nelegāla grupējuma darbošanās Rīgā - desmitiem darbinieku telefonzvanīšanas lielā birojā ilgstoši nodarbojušies ar krāpniecību. Policija, sadarbojoties ar Lietuvas tiesībsargājošajām iestādēm, pēc gada ilgas izmeklēšanas pārtraukusi trīs viltus finanšu brokeru zvanu centrus. Divi zvanu centri atradās Rīgā, viens - Viļņā.

Daudzus biroja telpu skati pārsteidza ar vērienīgumu - plašas telpas, vairāki desmiti darbinieku. Valsts policija informē, ka šī biroja, kuru mērķis bija pelnīt, krāpjot cilvēkus, atklāšana notikusi pēc gadu ilgas izmeklēšanas. Arī pati aizturēšana notika vērienīgi, izmantojot dūmu granātas un ieročus.

Latvijā atklāti divi šādi zvanīšanas centri, kur aizturētas 82 personas, 14 personām piemērots aizdomās turētā statuss, četras apcietinātas. Savukārt šī paša grupējuma filiālē Lietuvā aizturētas ir 32 personas. Zināms, ka Latvijā Rīgas telefonkrāpnieku birojs nav zvanījis, lai neatklātu savu nelikumīgo darbību. Krāpnieki katru mēnesi ir strādājuši ar vairāk nekā trīs miljonu eiro peļņu. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: “Cietušie ir no dažādām valstīm - gan Eiropas valstīm, gan trešajām valstīm. Latvijas iedzīvotāji šī krāpnieku darbības rezultātā nav cietuši.”

Grupējumā, ko policija vērtē kā ļoti profesionāli organizētu, bija strikts lomu sadalījums. Bija pat departamenti par vairākām jomām, bet mērķis - likt cilvēkiem uzticēt savus līdzekļus, to pārvaldīšanu viltus biržās. Viens no saziņas veidiem bija telefonisks. “Darbības modelis ir vairāk līdzīgs tādām lielām, starptautiskām biznesa organizācijām. Bijuši vairāki departamenti sadalīti valodas kapacitātes ziņā. Mūsu rīcībā ir informācija vismaz par četriem departamentiem, kuri attiecīgi pārvaldīja krievu valodu, angļu, poļu un hindi valodu,” saka Ruslans Grigs, Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks, un turpina, “organizētā grupa piekopusi ļoti noslēgtu darbības principu. Ir bijusi ļoti piesardzīga, izmantojusi komunikācijas rīkus ar šifrēšanas iespējām.”

Izmeklēšanas laikā uzlikti 25 aresti banku kontiem Latvijā un ārvalstīs, četru uzņēmumu kapitāldaļām, trīs luksus klases auto, četriem nekustamajiem īpašumiem, kuru kopējā vērtība ir vairāk nekā 300 tūkstoši eiro. Kā arī tika izņemta virtuālā valūta vairāk nekā 100 tūkstoši ASV dolāru vērtībā. Pēc tam izkrāptā nauda tika noguldīta vairākās ārvalstu bankās un tika investēta kriptovalūtās. Policija pieļauj, ka šādas nelegālas filiāles darbojas vēl arī citviet. Izmeklēšana turpinās. 


Foto: ekrānuzņēmums no video