Ar droniem apseko elektrolīnijas

Elektroenerģijas sadales tīkla operators “Sadales tīkls” īsteno pilotprojektu, veicot gaisvadu elektrolīniju apsekošanu ar droniem. Pilotprojekts tiek organizēts sadarbībā ar igauņu uzņēmumu “Hepta Airborne”, kas nodrošina nepieciešamās tehnoloģijas un programmatūru. Mērķis ir ievākt datus, ko vēlāk analizēt elektrotīkla defektu fiksēšanai un lai izveidotu elektrotīkla digitālo dvīni. 

“Sadales tīkls” īstenotajā pilotprojektā izmantotie bezpilota lidaparāti veikuši gan elektrolīniju fotofiksācijas, gan arī tās noskenējuši, izmantojot aerolāzerskenēšanas tehnoloģiju. Kā stāsta uzņēmumā, elektrolīniju apsekošana līdz šim veikta, cilvēkiem ejot ar kājām, cik nu tuvu var tikt klāt, taču apsekošana no gaisa sniedz jau citu skatījumu. To var paveikt arī ātrāk. “Ejot kājām, protams, mēs apskatām rūpīgi, cik nu tas ir iespējams, izmantojot arī binokļus, lai kādus defektus atklātu. Vienmēr paliek kaut kāda iespējamība kādam defektam paslēpties, kas ir redzams no augšas. Lielais ieguvums, ka mēs varam ieraudzīt jau tādus defektus, kas ir tādā veidošanās stadijā, kas klasiskā veidā mums parādītos jau kā bojājums. Šobrīd mēs tos ieraugām ātrāk,” saka AS “Sadales tīkls” tīkla pārvaldības direktors Armands Staltmanis.

Pilotprojekts īstenots jūnijā, gaisvadu elektrolīnijas apsekojot Talsu un Tukuma novados un tuvākajās apkaimēs kopumā 650 kilometru garumā. Iegūtie dati jau ir snieguši detalizētu ieskatu elektrolīniju stāvoklī un ļāvuši preventīvi novērst potenciālas avārijas situācijas. Staltmanis: “Līdz šī gada beigāmveiksim nākamo posmu – iegūto datu analīzi. Esam ieguvuši gana apjomīgus foto datus, gan lāzerskanēšanas datus. Tagad ar analītiskajiem rīkiem, kas ir mašīnmācīšanas sistēmās, mēģināsim atrast visus defektus. Salīdzināsim ar to, ko dabā ar cilvēkspēkiem būtu redzējuši. Tālāk jau nākamie soļi.”

Viens no pilotprojekta mērķiem ir izveidot elektrotīkla digitālo dvīni, kas ir maksimāli pietuvināts tam, kā tas izskatās dabā. Kopā ar iegūtajiem foto un lāzerskenēšanas datiem tajā būtu arī informācija, piemēram, par tīkla un to elementu vecumu, veidu un tipu. Nākotnē tas ļaus daudz precīzāk plānot gan nepieciešamos remontdarbus, gan investīcijas, kas, kā piebilst uzņēmumā, atsauksies arī uz izmaksām kopumā.


Foto: “Sadales tīkls”