Rojā Jūras svētki sasniedz apmeklējuma rekordu

Lai gan šķiet, ka pagājušā nedēļa piederēja tikai Dziesmu un deju svētkiem, tomēr piekrastei ir savas stabilas vērtības. Ik jūliju tā godina jūru, cilvēkus, kas tai atdevuši savu mūžu, un tradīcijas. Ziemeļkurzemē šogad svētki sagaidīti gan ar tradicionālām vērtībām, gan aizsāktas jaunas starptautiskas aktivitātes.

Tuvojoties Rojai, svētki burtiski “skrēja pretī”, jo trasē jau bija devušies pirmā Rojas pusmaratona dalībnieki. Viņi novērtē, ka trase nav riņķošana pa teritoriju, bet viens 21 kilometru garš aplis, te asfaltu nomainot uz grants segumu, te meža taciņu. Kad īsākajās disciplīnās ātrākie jau bija finišējuši, stadionā ieskrēja jau prognozētais pusmaratona līderis, kuldīdznieks Kristaps Bērziņš, aiz sevis atstājot talsinieku Gintu Lūsi. Rojas pusmaratona 2.vietas ieguvējs Gints Lūsis: “Es zināju, ka Kristaps Bērziņš būs stiprāks par mani. Gludajā sacensībā, pusmaratona distancē nav cerību uzvarēt. Man ir izdevies viņu uzvarēt “Stirnu buka” skrējienos, kur ir kalnaina trase. Tur varbūt, bet šādā nav variantu.”

Arī sieviešu konkurencē uzvarēja Latvijas zvaigzne pusmaratonā – Anita Siliņa. Rojas pusmaratons sapulcinājis 350 dalībnieku, vislielākā interese bijusi par trīs kilometrus garo trasi. Rojas pusmaratona 1.vietas ieguvējs Kristaps Bērziņš: “Mazo pilsētu pusmaratoni un sacensības ir mājīgas un citādākas nekā lielpilsētās. Rīkotāji arī cenšas ieguldīt visu savu sirdi, lai tas pasākums tiešām izdotos patīkams visiem, kas atbrauc.

Līdz ar pusmaratona finišu pludmalē iznāca Neptūns. Rojā ir gana oriģināla tradīcija Jūras valdniekam garā kabrioletu kolonā doties cauri ciema ielām. Kolorītos un jūras tēmai pieskaņotos tērpos.

Visas dienas garumā Rojā bija cilvēku jūra. Organizatori lēš, ja ikdienā ciemā dzīvo ap 2500 iedzīvotāju, tad Jūras svētkos pabijuši aptuveni 10 tūkstoši, kas Rojai ir rekords. “Kas strādā apkalpojošā sfērā, veikalos un citur, saka: “Ārprāts, ārprāts, kas šodien notiek!” Arī pēc mašīnām var just, ka ir traki šodien. Organizatoriskās problēmas mēs paturēsim pie sevis un domāsim, kā atrisināt citus gadus, bet es ceru, ka ir ļoti forši visiem,” saka Rojas tūrisma un informācijas centru vadītāja Kristīne Valdemāre.

Ja citur pie zemes ļaudīm dodas Neptūns, tad Lībiešu krastu izvēlējās apmeklēt pati Jūras valdniece. Krastā viņa pavadīja vien nepilnu stundu, steidzās atpakaļ jūrā.

Ziemeļkurzemes piekrastē pacēlās diskusija, vai šie ir Jūras vai Zvejnieksvētki. Neatkarīgi no nosaukuma, visā piekrastē tos svin otrajā jūlija nedēļā. Izņēmums šogad bija tikai Ventspils, kas svētkus nosvinēja nedēļu agrāk.


#SIF_MAF2023