Alsungas katoļu baznīcā iesvēta zvanu

Alsungā vērienīgi nosvinēti 400 gadu suitu kultūrai. Svinības noslēdzās ar vēsturisku brīdi Alsungas Svētā Miķeļa Romas katoļu baznīcā – te tika iesvētīts jauns baznīcas zvans, kuram dots Miķeļa vārds. Viens no diviem senajiem baznīcas zvaniem bija ieplīsis un vairs īsti neskanēja. Par ziedotiem līdzekļiem nu izgatavots jauns. 

Alsungas Svētā Miķeļa Romas katoļu baznīcā goda vietā zvans. Vel neilgs brīdis, un mises laikā tas tiks iesvētīts. Šis vēsturiskais mirklis ir noslēdzošais pasākums plašām svinībām – pagājuši 400 gadu, kopš likti pamati suitu kultūrai, kādu to zinām šodien – ar spēcīgām katoļticības tradīcijām, kas iet roku rokā ar kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu. “Šeit ir visi mani senči, mani cilvēki bijuši, lūgušies. Daļa no šī tautastērpa arī šeit ir lūgusies jau gadsimtiem atpakaļ,” saka draudzes locekle Ilze Poriķe.

Šobrīd Alsungas baznīcas tornī ir divi Novgorodā izgatavoti zvani – viens ap pustonnu smags, otrs vieglāks, abi te kalpo jau vairāk nekā 120 gadu. Pirms diviem gadiem atklāts, ka mazākais ir ieplīsis un vairs pilnvērtīgi nedarbojas. Sākti vākt ziedojumi jauna izgatavošanai. Zvana liešana tika uzticēta tradīcijām bagātam uzņēmumam Polijā. Simboliski zvanu ieskandināja uzņēmējs Armands Apfelbaums, kurš devis vislielāko artavu. “Es diezgan regulāri pēdējos 10 gadus kaut ko baznīcai ziedoju. Kur ta ne vairāk, kur mana māte un vecmāte, vecvecmāte ir gājusi,” saka Apfelbaums.

Kuldīgas, Alsungas, Gudenieku un Jūrkalnes draudžu administrators, priesteris Vjačeslavs Bogdanovs: “220 kilogramu smago zvanu pirms pusgada zvanu jau atveda uz šejieni. Neraugoties uz to, ka tas ir tik smags, tomēr seši alsundznieki tā vienkārši paņēma un iecēla, ienesa baznīcā. Ar to pacelšanu tornī būs noteikti sarežģītāk.”

Lai tiktu līdz zvanu mājvietai, ir jālīkumo, jāspraucas un jākāpj. Arī platformas savu laiku bija nokalpojušas un draudze piesaistījusi atsevišķus līdzekļus projektā “Darīsim paši!”.

Jāteic, ka zvaniķim Andrim Šneideram līdz ar jaunā zvana uzstādīšanu darba būs mazāk, jo tiks modernizēta arī zvanu palaišanas iekārta, tas vairs nebūs roku darbs. Vecais zvans pēc nomainīšanas tiks novietots pirmajā stāvā, lai to var aplūkot ikviens interesents.