Risinājumus hipotekāro kredītu ņēmējiem sola rast līdz gada beigām

Atbilstoši jau pie valdības izveidošanas noteiktajam termiņam koalīcija risinājumus lielajām procentu likmēm hipotekāro kredītu ņēmējiem sola rast līdz gada beigām.

To pirmdien pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes pauda Ministru prezidente Evika Siliņa (JV), atbildot uz jautājumu par risinājumu hipotekāro kredītu ņēmējiem.

Premjerministre pauda, ka ar kredītbankām un Latvijas Banku tiks turpināts spriest par labāku piedāvājumu sagatavošanu pēc iespējas plašākam hipotekāro kredītu ņēmēju lokam. Piemēram, nesamērīgo lielo procentu likmju samazināšana kaut vai uz laiku fiziskām personām, atzīmēja politiķe.

Tiek meklēti arī citi alternatīvie risinājumu, tajā skaitā, lai atbalstītu ģimenes, sacīja premjerministre. Siliņa norādīja, ka turpina uzturēt dialogu ar kredītiestādēm, tāpat šonedēļ pie šiem jautājumiem strādās arī Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija.

Uz žurnālistu jautājumu, kāda būs rīcība, ja "bankas nenāks pie jums", Siliņa atbildēja, ka tad "mēs iesim pie bankām", tātad prasot konkrētu rīcību.

Ministru prezidente pauda, ka risinājumus atrast nav vienkārši, tāpat arī Eiropas līmenī nav daudz risinājumu, no kuriem ņemt piemēru. Jārēķinās ar katras valsts apstākļiem, piemēram, Polijas risinājumu kontekstā jāņem vērā, ka Polija nav eirozonā.

Grieķijā pašas bankas nāca ar risinājumu, ko koalīcija redzētu arī kā vēlamo pieeju Latvijā, sacīja Siliņa. Pašlaik šāda piedāvājuma no bankām "uz galda" nav, tāpēc Saeimas Budžeta komisija strādā pie maksimāli līdzsvarota risinājuma, atzīmēja Ministru prezidente.

"Progresīvo" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Andris Šuvajevs norādīja, ka Saeimas Budžeta komisijā rīt un parīt šis jautājums tiks skatīts. Ņemot vērā, ka bankas neesot nākušas pretī kredītņēmējiem, komisijas motivācija ir meklēt risinājumu, kas der pēc iespējas plašam iedzīvotāju lokam, bet arī mērķēts un neattiecas uz turīgākajām iedzīvotāju grupām.

Zaļo zemnieku un savienības politiķis, ekonomikas ministrs Viktors Valainis pauda, ka risinājumam jābūt samērīgam, ņemot vērā situāciju finanšu tirgos un banku peļņu.

Kā ziņots, Finanšu ministrija kā vienu no iespējamajiem risinājumiem pieļauj hipotekārā kredīta procentu maksājumu iekļaušana iedzīvotāju ienākuma nodokļa attaisnotajos izdevumos uz terminētu laiku - 2023. un 2024.gadu.

Tas nozīmētu mērķētu atbalstu tām Latvijas mājsaimniecībām, kurām ir būtiski pieauguši hipotekārā kredīta maksājumi.


Foto: Freepik; ilustratīvs