Aicina ziedot “Paēdušai Latvijai” darbības paplašināšanai

Ziema būs izaicinājums ļoti daudziem, un jau šobrīd pieprasījums atbalstam pēc pārtikas pieaug, tā par šī brīža dārdzību un situāciju kopumā norāda Latvijas Samariešu apvienība. Realizējot labdarības iniciatīvu – pārtikas banku “Paēdušai Latvijai” –, biedrība paredz, ka, turpinot pieaugt mājsaimniecību izdevumiem, pieprasījums būs vēl lielāks, tāpēc uzsākta ziedošanas kampaņa darbības paplašināšanai. 

Uz vienu no lielveikaliem Valmierā pēc pārtikas, kurai beidzies minimālais derīguma termiņš, ieradusies nodibinājuma “Centrs Valdardze” vadītāja. Centrs ir viena no “Paēdušai Latvijai” pārtikas izdales vietām, sniedzot palīdzību konkrētai mērķauditorijai: bērniem un ģimenēm, kuras cietušas no vardarbības. Eva Sāra-Aizsilniece stāsta, ka klientiem šāds atbalsts ir atspaids. Šobrīd centrā ir 30 bērni ar mammām, kuras tur uzturas mēnesi līdz divus. Centra vadītāja piebilst, situācija valstī atspoguļojas arī klientu ikdienā. “Viens no vardarbības veidiem ir novārtā atstāšana, kur bērni nav saņēmuši pietiekamu uzturu, nepietiekamu uzmanību un audzināšanu. Ja kādreiz – mums tūlīt 17 gadi – pirmajos gados redzējām bērniem finanšu un materiālu trūkumu – trūka apģērbs un ēdiens, šie bērni bija krīžu centrā –, tad tas laiks atkal ir atgriezies.”

Aptuveni par 20-25% – tik liels varētu būt pieaugums nepieciešamajam atbalstam pēc pārtikas, paredz Latvijas Samariešu apvienība. Pārtikas banka “Paēdušai Latvijai” jau šobrīd ik mēnesi izsniedz ap 500 pārtikas paku trūkumcietējiem. Ziemā tās varētu būt 600 līdz 650 pakas. Latvijas Samariešu apvienības projekta “Paēdušai Latvijai” vadītāja Agita Kraukle: “Mūsu primārā mērķgrupa ir ģimenes ar bērniem. Ja visu laiku ir tās ir bijušas ģimenes ar vienu vecāku, tad – līdzīgi kā pandēmijā – pārvirzamies uz ģimeni ar diviem vecākiem, ar abiem vecākiem un diviem nepilngadīgiem bērniem. Stāsts ir tāds, ka vienīgais ģimenes apgādnieks, kas visbiežāk ir tēvs, ar savu esošo algu nespēj nosegt dzīves dārdzību.”

Sadarbībā ar vairāk nekā 30 reģionālajām nevalstiskajām organizācijām Latvijas Samariešu apvienība ar pārtiku atbalsta arī seniorus un cilvēkus ar invaliditāti. Tie ir cilvēki, kuriem nav piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas personas statuss vai vēl tiek izskatīts iesniegums. Jau šobrīd dārdzību un vēl gaidāmo izmaksu pieagumu gan izjūt arī pašas organizācijas, tāpēc sākta ziedošanas kampaņa darbības paplašināšanai un stiprināšanai. Agita Kraukle: “Vislielākais izaicinājums šobrīd ir ar degvielu, lai paņemtu ziedojumus gan no veikaliem, gan no centrālās noliktavas un citiem ziedotājiem, un arī piegādā šīs paciņas uz mājām, kur tas nepieciešams. Reģionālie punkti, protams, priecātos, ja būtu iespēja arī palīdzēt ar elektrības un īres izdevumu segšanu, jo tas arī ir ļoti liels slogs, kas palielinās šīm organizācijām.”

Ar dažādiem produktiem ik mēnesi 20 tonnas pārtikas “Paēdušai Latvijai” ziedo tā ilggadējais partneris “Rimi Latvia”. Sadarbībā ar SKDS veikta arī aptauja, kurā noskaidrots, ka 88% procenti iedzīvotāju ir nobažījušies par ikdienas tēriņu apmaksu un pamatvajadzību nodrošināšanu rudens un ziemas sezonā, bet 12% norāda, ka jau šobrīd pat ierobežo maltīšu apjomu. “Rimi Latvia” ārējās komunikācijas vadītāja Inga Bite: “Mēs varam dot vairāk pārtikas, taču to ierobežo tīri organizatoriskas lietas. Nav telpu, trūkst, piemēram, ledusksapju atdzesētai pārtikai vai saldētavu, kur, piemēram, viņi paņemtu no mūsu veikaliem to pašu – vai nu svaigās zivis, vai gaļu, ko pēc tam varētu šiem trūkumcietējiem izdalīt, taču viņiem šo resursu šobrīd nav.

Šogad “Paēdušai Latvijai” jau palīdzējusi vairāk nekā 13 tūkstošiem cilvēku, izsniedzot vairāk nekā piecus tūkstošus pārtikas paku. Ziedot pārtikas bankas darbības paplašināšanai būs iespējams līdz novembra otrai pusei.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik