Aicina noteikt ierobežojumus suņu un kaķu komerciālai ievešanai no trešajām valstīm

Pēdējo gadu laikā pieaudzis no trešajām valstīm Eiropas Savienībā ievesto mājdzīvnieku – suņu un kaķu – skaits, kas radījis satraukumu Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD). Veicot pārbaudes ievestajiem dzīvniekiem un to dokumentiem, atklājušās dažādas nesakritības. Tāpēc PVD ģenerāldirektors Māris Balodis šodien aicināja Eiropas Komisiju noteikt ierobežojumus suņu un kaķu komerciālai ievešanai no trešajām valstīm.

Salīdzinot ar 2020. gadu, Eiropas Savienībā ievesto mīluļu skaits šī gada pirmajos desmit mēnešos ir teju dubultojies. PVD jau ir uzsācis suņu un kaķu komerciālo sūtījumu pastiprinātu kontroli uz Eiropas Savienības ārējās robežas, tostarp noņemot dzīvnieku asins paraugus izmeklējumam uz antivielām pret trakumsērgas vakcīnas vīrusu. PVD Robežkontroles departamenta direktores vietniece Iveta Zemniece: “Tā kā mēs atrodamies uz Eiropas Savienības ārējās robežas un Latvijai šī robeža ir ar Krieviju un Baltkrieviju, tieši uz Krievijas un Baltkrievijas robežas mums ir atzīti robežkontroles punkti dzīvu dzīvnieku kontrolei, ievedot viņus Eiropas Savienībā.”

Bieži no kaimiņvalstīm ienākošo dzīvnieku galamērķi ir neeksistējošas adreses Vācijā, Itālijā un citās Eiropas Savienības valstīs. Veicot pārbaudes, secināts, ka no Krievijas un Baltkrievijas ievesto dzīvnieku sertifikātos norādītā informācija par dzīvniekiem vairākos gadījumos bijusi nepatiesa, kā arī, veicot robežkontroles, atklājas, liela daļa dzīvnieku, iespējams, nemaz nav droši ievešanai Eiropas Savienībā. Zemniece: “Riska novērtējuma ietvaros mēs esam noņēmuši 20 laboratoriskos paraugus, lai pārliecinātos, vai Krievijas, Baltkrievijas sniegtajos veterinārajos sertifikātos garantijas ir atbiltošas reālajai situācijai. Esam konstatējuši, ka pašreiz no 14 saņemtajām laboratorijas analīzēm sešās antivielu titrs pret trakumsērgu nav pietiekams. Tas nozīmē, ka šie dzīvnieki, iespējams, nav droši sabiedrībai, dzīvnieku veselībai.”

Caur Latvijas robežkontroles punktiem no Krievijas un Baltkrievijas uz dažādiem galamērķiem Eiropas Savienībā mēnesī tiek ievesti vairāk nekā 400 mīļdzīvnieku komerciālo sūtījumu, kas ir vairāk nekā tūkstoš suņu un kaķu mēnesī. Tostarp Latvija kā galamērķis šī gada deviņos mēnešos ir bijusi 340 no Krievijas un Baltkrievijas ievestajiem mīļdzīvniekiem jeb aptuveni 38 mīļdzīvniekiem mēnesī.



Foto: Freepik; ilustratīvs