Zvēraudzētāji plāno sagraut Latvijas vēsturē lielāko dzīvnieku aizstāvības uzvaru

Zvēraudzētāji ir vērsušies Satversmes tiesā un pieprasa atcelt zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā. Jāatgādina, ka pērn septembrī Saeima pēc vairāku gadu diskusijām pieņēma grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz, ka no 2028. gada tiks aizliegta kažokzvēru audzēšana Latvijā kažokādu ieguves dēļ. Izmaiņas gan neaizliedz kažokādu ieguvi medību ceļā vai kažokādu tirdzniecību.

Kā sarunā ar ReTV norāda biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere, zvēraudzētāji plāno sagraut Latvijas vēsturē lielāko dzīvnieku aizstāvības uzvaru. “Esam apņēmības pilni izdarīt savu darbu līdz galam un panākt, ka nevienam dzīvniekam vairs Latvijā un visā Eiropā nebūtu jācieš sprostos, lai pārvērstos par kādu apģērbu, dekorāciju, apkakli vai aproci kādam.”

Dzīvnieku brīvības vadītāja norāda, ka zvēraudzētāji ne vien vērsušies Satversmes tiesā pret aizliegumu audzēt kažokzvērus, bet arī biznesa pārtraukšanas gadījumā pieprasa apjomīgas kompensācijas, ko jāsedz no nodokļu maksātāju naudas. “Viņi mēģina arī, ja nu gadījumā tiek pieņemts šis te aizliegums, uzstāt uz kaut kādām pasakainām kompensācijām, kas tad būtu jāizmaksā no nodokļu maksātāju naudas viņiem par to, ka ir piederējis nerentablais un sabiedrībai nepieņemamais bizness. Viņiem ir pārliecība, ka būtu jāsaņem miljonu miljoni kompensācijas.”

Publiski pieejamā un arī biedrības informācija liecina, ka Satversmes tiesā vērsušies trīs uzņēmumi, kas būtībā pārstāv divas Latvijas zvēraudzētavas. Viens no tiem “Gauja AB”, kurā biedrības aktīvisti vairākkārt dokumentējuši labturības pārkāpumus, kā arī Latvijā lielākā zvēraudzētava SIA “Baltic devon mink”, kurā arī dzīvnieku aizstāvji dokumentēja masīvu cietsirdību pret dzīvniekiem un dažādus likumpārkāpumus. Krīgere: “Trešais uzņēmums ir “Baltic Devon mink mātes uzņēmums, Nīderlandes uzņēmums. Jāpiezīmē, ka Nīderlandē kažokzvēru audzēšana jau krietnu laiku ir aizliegta. Tā kā viņi ir centušies pārcelt savu neētisko biznesu uz valsti, kur varbūt aizliegums vēl nebija pienācis.”

Šobrīd dzīvnieku aizstāvju biedrība sagatavo savu viedokli iesniegšanai Satversmes tiesā, taču norāda, ka procesa virzība nebūs ātra, rēķinoties, ka tiesas process var aizņemt pat gadu. 


Foto: Freepik; ilustratīvs