Zentenes pilī atgriežas Ziemassvētki

Pēc daudzu gadu pārtraukuma ziemassvētku rotā tērpusies arī Zentenes pils. Vēstures liecības un nostāsti liecinot, ka Ziemassvētku laikā šeit bijušas savas tradīcijas, ko pils jaunie saimnieki atkal vēlas iedzīvināt.

Zentenes pils jaunie saimnieki iecerējuši atjaunot seno pils tradīciju- Ziemassvētkus svinēt kopīgi ar apkaimes ļaudīm. Šoreiz to varētu saukt arī par dubultlabdarības pasākumu. Pils atjaunošanai tika vākti ziedojumi, bet Raudas pansionāta iemītniekiem Ziemassvētku dāvanas.

Lāsma Dubinska, pils saimniece, stāsta: “Apmēram, pirms 100 gadiem bija pēdējā reize, kad firstiene, viņai bija šī tradīcija, ap ziemassvētku laiku aicināt tuvākus un tālākus bērnus uz muižu nosvinēt Ziemassvētkus. Šeit tika rīkots ēnu teātris un atnācēji tikuši cienāti ar saldumiem”

Arī šoreiz atnācēji tiek cienāti ar saldumiem. Darbojas radošās darbnīcas un ēnu teātris, ko papildina mūziķu uzstāšanās. Zentenes pilī ieradušies arī fonda ''Nāc līdzās'' solisti, kuri vēlas ieguldīt savu artavu pils atjaunošanā, neraugoties uz to, ka vairāki to savām acīm nekad neredzēs.

Renāte Jakovļeva, fonda '' Nāc līdzās'' dalībniece: ”Kad Sarma Freiberga atsūtīja ziņu e-pastā, es labprāt piekritu, jo tas ir tāds labdarības koncerts.” 

Fonda vadītāja Sarma Freiberga atzīst, ka, lai gan ''Nāc līdzās'' izdzīvošana ir atkarīga no ziedojumiem, neatbalstīt ziedojumu vākšanu pils atjaunošanai vienkārši nevarot, jo arī fonda vadītāja pati šajā ēkā septiņas ziemas esot skolā gājusi.

“ Vispirms jau mana personīgā lieta kāpēc man gribas piedalīties šajā atjaunotnes procesā un izstāstīt arī visiem ''Nāc līdzās'' dalībniekiem, ka Latvijā ir skaistas, vērtīgas vietas, ēkas kurām būtu jābūt atjaunotām. Es domāju, ka ne tikai ''Nāc līdzās'', bet arī mani dejotāji pavasara talkā vēl piedalīsies.”

Saimnieki stāsta, ka Zentenes pils nav tikai ēka, bet arī kopienas centrs, kas kopīgiem spēkiem tiek veidots un atjaunots. Darāmā vēl esot daudz. Jānis Dubinskis, pils saimnieks: “Mēs gribētu komunikācijas- ūdeni un kanalizāciju sakārtot, un tad jau īstenībā tas pavērtu iespējas vēl citām lietām šeit būt.”

Ziemassvētku pasākumu Zentenes pilī varētu saukt arī par dubultlabdarības pasākumu. Pils atjaunošanai tika vākti ziedojumi, bet Sociālās aprūpes centra ''Rauda'', kas ir tuvākais šāds centrs Zentenei, iemītniekiem dāvaniņas, ko pils saimnieki apņēmušies nogādāt pansionātā.
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023