Pašvaldībām jostas būs jāsavelk ciešāk

Nākamā gada pašvaldību budžetu projektos attīstībai līdzekļus plāno maz vai nemaz.

Jauno gadu ar apstiprinātu budžetu šogad sagaidīs vien retā pašvaldība. Vairums pie tā darbu tikai sākušas, un aktīvākās diskusijas notikšot janvāra vidū. Tomēr jau tagad visas ReTV uzrunātās pašvaldības teic, ka nākamgad naudas būs mazāk.

Dobeles novadā 2023. gadu uzsākot budžetā bijis 10 miljonu atlikums, kas arī ļāvis šo gadu izdzīvot, bet šogad tik daudz ietaupīt neesot izdevies.

 Ivars Gorskis, Dobeles novada domes priekšsēdētājs: “Šobrīd es saskatu, ka tie būs aptuveni astoņi miljoni. Ar to varētu pietikt, lai varētu savilkt galus kopā, bet situācija būs vai nu grūta, vai ļoti, ļoti grūta.”

Dobeles novadā plānots, ka 2024. gada budžets būšot ap 58 miljoniem eiro, kas neesot mazāk kā iepriekš, bet būtiski pieauguši izdevumi. Kā ReTV norāda domes priekšsēdētājs, tikai minimālās algas pieaugums vien no budžeta prasīšot 700 000 eiro, pedagogu atalgojuma paaugstināšana ap 400 000 , bet procentu likmes pieaugums ap 0,5 miljonu eiro, tāpēc jaunu projektu būšot maz vai nemaz. Nākšoties domāt arī par reorganizāciju pagastu pārvaldēs un citiem veidiem kā ietaupīt.

“ Jau šobrīd mēs esam atcēluši visas ārvalstu vizītes, arī pie mūsu sadraudzības pilsētām. Minimizēti arī jebkuri iekšzemes komandējumi. Faktiski jau šobrīd esam salikuši visu no kā varam nesāpīgāk atteikties, bet ir palikušas tās sāpīgās lietas par kurām var teikt: kod kurā pirkstā gribi, visi sāp.”

Preiļu novadā jau oktobrī kļuvis skaidrs, ka plānotie ieņēmumi būšot mazāki nekā plānotie izdevumi, tāpēc 2024. gada budžeta projekts tiekot plānots par 15 % mazāks nekā šogad. Jau pieņemti arī sāpīgi lēmumi par pašvaldības brīvprātīgajām iniciatīvām, par ko neapmierinātība pāršalkusi sociālās saziņas vietnes.

Aigars Zīmelis, Preiļu novada izpilddirektors: “Iepriekšējā domes sēdē tika pieņemti lēmumi par dažādu pabalstu noņemšanu vai dažu pabalstu apjoma samazināšanu. Runa ir par bēru pabalstiem, brīvprātīgo iniciatīvu vientuļajiem pensionāriem, kas katru gadu tika izmaksāti un kopumā pašvaldības budžetā prasa ap 30 000 eiro, un vēl dažiem citiem.”

Nākamgad Preiļu novadā 50% līdzmaksājums tikšot prasīts arī skolēnu ēdināšanai, izņemot 1.- 4. klašu grupu, kur pusi finansē valsts. Tomēr svarīgi esot budžetā atrast līdzekļus izvirzītajām prioritātēm.

”Mums ļoti svarīgi, ietaupījumus kurus atradīsim, novirzīt lauku ceļiem, papildus ceļu fonda finansējumam.”

Pierīgas pašvaldībās plāno arī jaunus projektus, ja vien MK prioritātes kādiem projektiem piešķirt aizdevumus līdzfinansējumam sakritīs ar pašvaldību vēlmēm. Tomēr priecāties īsti neesot par ko.

Juris Žilko, Ķekavas novada domes priekšsēdētājs: “ IIN prognozes ir palielinājušās, bet mēs ļoti daudz aizmaksājam pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā. Protams, nāk klāt inflācijas moments darbinieku atalgojumam. Tai skaitā sociālajā jomā un pedagogiem, tāpēc ar to pieaugumu mums knapi, knapi pietiek.”

Pašvaldību izlīdzināšanas fondā 2024. gadā plānots vairāk nekā 221 miljons eiro, no kuriem nepilni 36 miljoni būs valsts dotācija, bet pārējos iemaksās Rīga, Jūrmala un astoņi Pierīgas novadi.




Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023