“Visai Latvijai jābūt lepnai par to, ko čaļi izdarījuši.” Mājās atgriežas basketbola komanda

Vakar mājās atgriezās vīriešu basketbola valstsvienība, kura savā debijā Pasaules kausa izcīņā sasniedza piekto vietu. Komandu emocionālā gaisotnē bija ieradušies sveikt vairāki tūkstoši atbalstītāju. Jau nākamgad komandai priekšā nākamais izaicinājums – iespēja kvalificēties Parīzes olimpiskajām spēlēm.

Pirms Pasaules kausa sākuma vien retais ticēja tam, ka izlase izkļūs no tā dēvētās “Nāves grupas.” Apakšgrupā nācās spēkoties ar tādām komandām kā Kanāda un Francija, kas basketbolā liekus komentārus neprasa. Tomēr mūsu puiši parādīja raksturu un spēja ne vien izkļūt no grupas, bet aizcīnīties līdz pat ceturtdaļfinālam, kurā tika piedzīvots sāpīgs zaudējums nākamajiem Pasaules čempioniem Vācijas izlasei. Latvijas basketbola izlases treneris Jānis Gailītis stāsta: “Mums bija ļoti grūta grupa pašā sākumā. Francija bija spēcīga komanda. Es domāju, ka neviens negaidīja, ka iziesim no grupas. Pēdējā spēlē pret Lietuvu čaļi vienkārši lidoja pa laukumu. Tas vēlreiz parāda to, ka šai komanda bija vēl lielāki mērķi.”

“Es domāju, ka ne tikai man, bet visai Latvijai ir jābūt lepnai par to, ko šie čaļi ir izdarījuši. Es esmu ļoti lepns,” saka brāļu Bertānu tēvs Dainis Bertāns.

Pasaules kausa izcīņas pirmajā spēlē savainojumā iedzīvojās komandas kapteinis Dairis Bertāns, kas liedza viņam iziet laukumā turpmākajās spēlēs. Bertānu tēvs saka, tas Dairim nebija viegli. “Beigās viņš samierinājās un pieņēma to kā realitāti. Bet viņš jau palīdzēja uz soliņa. Nevarēja palīdzēt laukumā, bet bija treneriem vēl viens palīgs no spēlētāju puses.”

Pats Dairs Bertāns uzrunā sanākušajiem līdzjutējiem atklāja, ka ir palikusi nepadarīta darba sajūta, kā arī pateicās līdzjutējiem par atbalstu visa turnīra garumā. “Mēs kā sportisti vienmēr uzstādām augstākos mērķus. Domāju, ka visas komandas vārdā teikšu, viņi man piekritīs, tas, ka neizdevās aizsniegties līdz medaļai, ir nedaudz sāpīgi. Tapēc, manuprāt, mēs šodien esam šeit nevis lai svinētu, bet lai pateiktu visiem milzīgu paldies. Paldies par to atbalstu visa turnīra garumā. Tas tiešām mūs dzina uz priekšu, mēs to jutām, esot tik tālu prom. Gan uz vietas, gan pie televizora ekrāniem, tas bija kaut kas iespaidīgs.” 

Izlases treneris Jānis Gailītis pauda prieku, ka cilvēku, kuri sagaida mājās spēlētājus, ir tik daudz. “Ļoti pārsteigti esam par to, cik daudz cilvēku ir. Mēs tur to nejutām, ka tiešām tik daudz cilvēkiem interesē basketbols. Šodien viņi ir šeit. Es domāju, ka šodien džeki ir ļoti pozitīvi pārsteigti.” 

Sagaidāms, ka olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīri risināsies nākamjā vasarā – neilgi pirms olimpiskajām spēlēm. Vai Latvijas izlasei izdosies piepildīt sapni un nokļūt Parīzes olimpiskajās spēlēs, rādīs laiks. Dainis Bertāns: “Tas viss būs atkarīgs no tā, kādi spēlētāji būs pieejami, kā būs ar veselību. Es domāju, ka viss ir iespējams.” 

Gailītis: “Ir nākamais mērķis. Mums ir iespēja cīnīties kā citām komandām, un čaļi ir gatavi jau šodien. Es domāju, ka mēs satiksimies vasarā un mēģināsim tikt uz Parīzi.”

Zināms, ka Latvijas Basketbola savienība meklēs iespējas pieteikties, lai rīkotu vienu no četriem olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīriem, kas gan nav lēts prieks, tādēļ basketbola savienība ir uzrunājusi Izglītības un zinātnes ministriju, lai palīdzētu ar izmaksām.