Viņas ziemeļu sauciens Madonā

Rotu un melnbalto fotogrāfiju satikšanās kopīgā projektā, radot interpretāciju par sievietes spēku, viņas ceļu uz savas lomas apzināšanos un nešanu pasaulē. Tā ir izstāde “Viņas ziemeļu sauciens”, kas šobrīd skatāma Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā. 

“Vienkāršībā ir liels spēks un vienkāršībā ir harmonija. Šajā izstāde tas ir ļoti rakstrīgi. Laikam jau arī ziemeļniekiem ir raksturīga vairāk vienkāršība, jo arī atturība ir gadsimtiem cauri vijusies, līdz šodienai. Mēs paskatāmies un brīnāmies – viss ir vienkāršs, bet – kā var dvēseli tas aizkustināt,” saka madoniete Valda Bērziņa.

Izstādē eksponētas simtu piecdesmit “Baltu rotas” 12 rotu kolekcijās un 33 fotogrāfes Unas Taal melnbaltās fotogrāfijas, kas atrodamas grāmatā “Ziemeļmeitas kods”. “Baltu rotas” attīstības vadītāja, izstādes kuratore Laura Geistarde-Šube: “Centrā ir sieviete un stāsts par identitāti. Par kultūrmantojumu paaudžu paaudzēs, kas tiek nodots, lai stiprinātu mūsu saikni ar mūsu pagātni, nostiprinātos šeit, tagadnē, un skatītos, ko mēs varam sasniegt nākotnē. Mēs runājam šeit simbolu valodā, caur zīmēm, caur rotu prizmu, caur melnbaltās fotogrāfijas portretiem.”

Tie tapuši sieviešu izvēlētās svētvietās – zem ozoliem, dzimtas māju pirtiņā, pie jūras, upēm vai ezeriem. Daļa no ekspozīcijas veltīta arī Ukrainas sievietēm, tā pievienojot vēl vienu, iespējams, svarīgāko tagadnes stāstu. Geistarde-Šube: “Mēs ieslēdzām izstādē šo stāstu caur Latvijas prizmu. Šajā izstadē ir fotografētas ukraiņu sievietes, kas ir bēgļu gaitās, glābjot savus bērnus, kulūru. Otrs stāsts stāsta par kolekciju “Saulespuķe”, kas ir par spēku, bet tajā pašā laikā par zaudētām dzīvībām, bērnībām, un mēs nedīkstam aizmirst, kas notiek mums šeit blakām.”

Jāpiebilst, ka izstāde Madonā bija iecerēta jau pirms vairākiem gadiem, taču plānus iztraucēja pandēmija. Taču, kā uzsver madonieši, šobrīd izstāde ir vēl bagātāka nekā ieceres sākumā, līdz ar to vēl ar dziļāku kodu.

Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja pārstāve Elīna Krupko: “Tas stāsts, ko izstāde atnes, ir jābūt katras latviešu sievietes mugurkaulā ierakstītam. Te ir cēlums, skaistums, reizē trauslums un ziemeļnieciskums. Un es ceru, ka apmeklētājs to sajutīs, notvers un ieraudzīs. Mēs esam vareni latvieši, mēs mākam radīt skaistas lietas, mēs protam nest latviskumu, cēlumu, baltiskumu.”

Geistarde-Šube: “Ir svarīgi apzināties, kas saskan ar šo Dziesmu svētku laiku, ka mēs ikdienā latvieši lepotos ar sevi, savu tautu, ar saviem līdzcilvēkiem. Vairāk skatītos un cildinātu to, ko mēs sasniedzam, nevis ilgotos pēc tā, kas mums nav.”

Jāpiebilst, ka izstāde Madonas muzejā būs skatāma līdz trešajam septembrim. 


#SIF_MAF2023