Vienoti apļi, iedvesmas vārdi, spēka skūpsti. Dejotāju pirmskoncerta rituāli

Vairāk nekā 17 tūkstoši dejotāji trīs intensīvas mēģinājumu dienas ir kustējušies vienā ritmā, lai Daugavas stadionā deju lieluzvedumā “Mūžīgais dzinējs” koši iemirdzētos Latvijas novadu krāsas. Vakar vakarā aizvadīts deju lieluzveduma ģenerālmēģinājums.

Stunda pirms ģenerālmēģinājuma. Tautu meitas pucējas, kāds iemūžina mirkli fotogrāfijās, cits atceras par jubilāriem kolektīvā, bet daļa dejotāju vēl steidz atkārtot deju soļus. “Man jau liekas, ka ģenerālmēģinājums gandrīz vai tāds atbildīgāks, jo tas ir pirmais uznāciens. Ir ļoti liela cerība, ka viss sanāks, kā vajag, jo ir jāsanāk,” saka Ansis, VPDK “Teika” dalībnieks no Stendes. 

Lai viss sanāktu, kā vajag, teju katram kolektīvam ir arī savs rituāls, kas tiek izpildīts pirms katras uzstāšanās. “Mums ir kopīgs rituāls ar visiem Līgo sastāviem, kur Jānis Purviņš uzrunā visus dejotājus. Mēs sastājamies vienotā aplī, ir Jāņa vārdi – tie, kas mūs iedvesmo dejot koncertos, saņemties. Tas ir tas mūsu kopīgais rituāls,” norāda Andis, VPDK “Sen Līgo” vadītājs.

Savukārt deju kolektīvam “Zalktis” no Rīgas rituāla aplis noslēdzas ar spēka skūpstiem. Kā sarēķinājuši paši dejotāji, līdz ģenerālmēģinājumam nodejotas vismaz 50 stundas. Piemēram, mēģinājumos dejots no astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā, lai pēc divu stundu pauzes Daugavas stadionā izdejotu lieluzvedumu jau visā tā krāšņumā. Kā tad ir aizvadītas garās mēģinājumu dienas? “Pilnīgi viss bija: vējš, saule, pērkons, negaiss. Saule, pērkons, Daugava. Viss bija, zibens arī bija. Viss bija slapjš, lietus mēteļus vilkām, tad atkal nost, tad atkal atpakaļ, botas slapjas. Vismaz nenosalām – virsvadītāji mūs sasildīja kārtīgi,” saka Krists, Amanda, Oļegs, JDK “Jezga” dalībnieki no Ikšķiles.

“Svētki silda sirdi, un mēs jau nemaz tā neizlijām šajā gadā, vai ne? Mums kaut kā palaimējās. Tas tur augšā mūs pažēloja,” stāsta Vivita, VPDK “Sen Līgo” dalībniece no Rīgas.

Dziesmu un deju svētkos sastopami gan jau pieredzējuši dalībnieki, gan tādi, kuri tos piedzīvo pirmo reizi. Starp viņiem ir arī “Jezgas” dejotājs Oļegs, kurš stāsta – šī iemesla dēļ kolektīvs par viņu rūpējoties īpaši.

Savukārt “Sen Līgo” dejotāji stāsta – ar šiem Dziesmu un deju svētkiem viņiem gan nekas nebeigsies. Svētki turpināsies arī vēl pēc noslēguma koncerta. “Mēs tagad nedēļu esam svētkos iekšā, nākamnedēļ dodamies uz Vāciju uz Eiropiādi. No mājas dzīves esam divas nedēļas ārpus. Mēs tikai dejojam un līksmojam, jo tā ir mūsu sirdslieta,” saka VPDK “Sen Līgo” dalībniece no Rīgas Vivita.#SIF_MAF2023