Varakļānu un Madonas novadi gatavi apvienoties

Varakļānu un Madonas novadi ir gatavi apvienoties, ja 14. Saeimas deputāti galu galā tā noelms. Abas pašvaldības jau tagad kopīgi īsteno atsevišķas funkcijas un sekmīgi sadarbojas. Tikmēr Varakļānos uzrunāto iedzīvotāju domas par apvienošanos dalās, netrūkst to, kuri raugās arī Rēzeknes novada virzienā. 

Varakļānu novadu izveidoja pēc 2009. gada reformas, tajā apvienojot kādreizējā Madonas rajona Murmastienes un Varakļānu pagastus, kā arī Varakļānu pilsētu. Nākamajā novadu reformā 2021. gadā Varakļānu novada iedzīvotāji iebilda pret ieceri teritoriju pievienot Rēzeknes novadam, lai gan Saeimā vairums deputāti uzskatīja, ka kultūrvēsturiski Varakļānu novads būtu apvienojami ar Latgali. Satversmes tiesa lēma, ka šīs teritorijas pievienošana Rēzeknes novadam tomēr neatbilst satversmei, tāpēc visu šo laiku Varakļānu novads palika kā atsevišķa teritoriāla vienība. Taču, kā uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), novadam nav attīstības centra, tāpat arī iedzīvotāju skaits ir neliels, tāpēc ir tapis likumprojekts par Varakļānu novada apvienošanu ar Madonas novadu. VARAM pārstāve Ilze Oša: “Lai uz 2025. gada pašvaldību vēlēšanām jau var Varakļānu iedzīvotāji vēlēt par kandidātiem, kas kandidēs Madonas novada pašvaldību vēlēšanās.”

Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs atzīst, ka, viņaprāt, pašvaldība kā atsevišķa vienība sekmīgi spētu funkcionēt arī turpmāk, nodrošinot iedzīvotājiem visu nepieciešamo. Kopš pēdējām pašvaldību vēlēšanām īstenoti vairāki projekti, sekmīgi piesaistot valsts un arī Eiropas Savienības līdzekļus. Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs: “Mēs šobrīd gana efektīvi strādājam, un, domāju. īpaši uzlabojumi neprasās. Šogad gana labs projekts ir paveikts – sociālās daudzdzīvokļu ēkas pārbūve energoefektivitātes paaugstināšanai –, esam ieguvuši 12 jaunus sociālos dzīvokļus. Šajos pēdējos divos gados ir vairāk nekā četri kilometri ielu pārbūvēts, kā būtu, ja būtu lielā novadā, grūti pateikt.”

Justs gan nenoliedz, ka ir vairākas funkcijas, kuras sekmīgāk īstenojamas krietni plašākā teritorijā. Kā ReTV norādīja Madonas novada pašvaldībā, sadarbība vairāku funkciju īstenošanā starp abiem novadiem jau ir sākta. “Ar šīgada 1. janvāri mums sāk darboties kopīga pašvaldības policija Madonas un Varakļānu novados. Mums ir diskusija, iespējams, veidosim kopīgu būvvaldi un bāriņtiesu. Varbūt jau pat trīs iestādes būs kopīgas, tā sadarbība ir ļoti cieša,” saka Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs.

Jāteic, ka likumprojekta par Varakļānu novada pievienošanu Madonas novadam pamatā ir iepriekš veiktas iedzīvotāju aptaujas rezultāti, kurā vairums aptaujāto norādīja, ka apvienošanās nepieciešamības gadījumā, atbalsta Varakļānu iekļaušanu Madonas novadā. Tiesa gan – ReTV uzrunā iedzīvotāju domas dalās. Daļa norāda, ka viņu ikdienas gaitās tuvāka tomēr ir Rēzekne. Netrūkst arī ļaudis, kuri pauž atbalstu iecerie Varakļānus apvienot ar Madonas novadu. 

VARAM sagatavoto likumprojektu par Varakļānu novada apvienošanu ar Madonas novadu pēc saskaņošanas skatīs Ministru kabinetā, savukārt pēc tam to nodos apstiprināšanai Saeimā.