Aukstajā laikā jāizvērtē, kurus dzīvniekus var atstāt ārā

Spelgonim ieilgstot, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) atgādina, ka pārmērīgs aukstums ietekmē arī dzīvnieku veselības stāvokli. Turklāt – ne visi suņi ir piemēroti dzīvei voljērā ziemā, bet tiem, kuri dzīvo ārā, jābūt siltai, atbilstoša izmēra būdai. Ārā dzīvojoši suņi, kas atstāti bez pienācīgas aprūpes, uzskatāmi par atstātiem bezpalīdzīgā stāvoklī, kas var tikt kvalificēta kā cietsirdīga izturēšanās pret dzīvnieku.

Jaunais gads sācies ar būtisku gaisa temperatūras pazemināšanos. Sinoptiķu prognozes liecina, ka brīvdienās kļūs vēl aukstāks, īpaši Vidzemē un Latgalē. Šādos laika apstākļos jārūpējas ne vien par siltu apģērbu pašiem, bet arī par četrkājainajiem mīluļiem. PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītāja Baiba Lisovska: “Attiecībā par auksto laiku saimniekiem ir ļoti jāizvērtē, kurus dzīvniekus var atstāt ārā un kurus nē, jo aukstais laiks ietekmē dzīvnieku veselības stāvokli. Lai atstātu suni āra apstakļos pastāvīgi, ir jānodrošina ar atbilstošu būdu.”

Kā ReTV skaidro PVD, īsspalvainos suņus šādā aukstumā ārā atstāt nevar, arī tiem suņiem, kuri mitinās būdās, tām jābūt nosiltinātām, ar ērtu vietu gulēšanai.

Dzīvnieku patversmēs voljēros visbiežāk dzīvo lielie suņi, bet arī tur katram sunim ir sava būda ar aizslietni, salmu kārtu gulēšanai. “Mežavairogu” saimniece Danuta Priede stāsta, ka patversmē spelgonis prasot papildus darbu. Lai četrkājainie draugi nejustu diskomfortu, ar tiem ir vairāk jāstaigā, uzmanība jāpievērš ne vien būdas siltumam, bet arī izmēram. “Tas nozīmē guļvietu, kurā nepūš vējš, kurā ir sausi pakaiši, kurā ir ērti gulēt, jo dzīvnieks ar savu siltumu piesilda savu būdu. Viņš pats ir savai mājai apkure. Ja būda ir par lielu, viņš to nespēj izdarīt. Ja būda ir par mazu, viņš tur nelabprāt iet iekšā.”

Tāpat jāraugās, lai dzīvniekam būtu pieejams nesasalis ūdens, jādod kalorijām bagātāks ēdiens. Ja gaisa temperatūra pārsniedz mīnus 20 grādus, dzīvnieku vajadzētu ielaist pārnakšņot telpās.

Šogad PVD jau saņēmis arī ziņojumus par dzīvniekiem, kuriem aukstajā laikā it kā pietrūkstot aprūpes. Lisovska: “Tas ir jāskatās, ja tas dzīvnieks ir labā veselības stāvoklī, bet viņam nav nodrošināta tā būda. Tad jāskatās, cik ilgi nav nodrošināta, iespējams, ka tādos gadījumos uzsākam Administratīvā pārkāpuma procesu.”

PVD uzsver, ka aukstā laikā ārā un bez pienācīgas aprūpes atstāti suņi uzskatāmi par bezpalīdzīgā stāvoklī atstātiem dzīvniekiem. Šāda darbība var tikt kvalificēta kā cietsirdīga rīcība pret dzīvnieku, par ko piemērojama administratīvā vai pat kriminālatbildība.