Valsts svētku salūts tikai Ogrē un Ventspilī

Rīt Latvijai ir svētki – tiek atzīmēta Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadiena, daudzviet Latvijā norisināsies dažādi svētku pasākumi. Vēl salīdzinoši nesen viena no tradīcijām bija svētku uguņošana. Taču šogad tā būs tikai divās Latvijas pilsētās: Ogrē un Ventspilī.

Vēl pirms dažiem gadiem vairāki tūkstoši rīdzinieku un pilsētas viesu pulcējās Rīgā, lai redzētu krāšņo salūtu par godu valsts svētkiem. Tāpat tas notika arī daudzās citās pilsētās. Taču, gadiem ejot, svētku uguņošanas rīko arvien mazāk. Šogad tā būs tikai Ogrē un Ventspilī. Un kā ReTV skaidro pilsētu pārstāvji, salūts ir viena no svētku svinēšanas tradīcijām. Ventspils Kultūras centra direktors Māris Valtenbergs: “Es domāju tie, kuri ir atteikušies no svētku uguņošanas, būtu jājautā, kas ir par iemeslu, kāpēc ir atteikušies, bet, ja mums tradacionāli notiek svētku uguņošana dažādos gan valstiskos, gan pilsētas līmeņa pasākumos, tad es nesaprotu, kāpēc mums joprojām jāpaskaidro, kāpēc svētku uguņošana notiek dažādu pasākumu ietvaros.”

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis: “Ogrē svētku uguņošana būs tāpēc, ka ir valsts svētki, Ogre svinēs valsts svētkus ar uguņošanu. Mēs to darām, pirmām kārtām, jo tas mums ir finansiāli izdevīgi. Iztērējam tikai 3 000 eiro, esam iemācījušies ar šiem 3 000 eiro izveidot brīnišķīgu salūtu.”

Ogrē svētku salūts izmaksās 3 000 eiro, savukārt Ventspilī – 17 880 eiro. Šogad Ventspilī svētku salūts notiks Lielajā laukumā. Valtenbergs: “Tā kā pēdējos gadus ir izveidots pilsētas cirks laukumā, koncertzāle “Latvija”, Lielais laukums ar krāšņo strūklaku fregati. Turpat ir Olimpiskā centra teritorija, kurā ērti var izvietot visus pirotehnikas elementus. Tā kā, jā, no Lielā laukuma.”

Aizvadītajā gadā Ogre bija vienīgā pilsēta Latvijā, kur notika svētku uguņošana, un cilvēku atsaucība bija ļoti liela. To brauca skatīties pat no citām Latvijas pilsētām. Šogad svētku salūts jau otro reizi notiks Daugavas krastā pie Ogres bākas.

Lai arī sabiedrībā bijušas dažādas diskusijas par uguņošanas nepieciešamību arī gadu mijā – ir gan atbalstītāji, gan pretinieki, šoreiz ReTV uzrunātie Ogres novada iedzīvotāji atbalsta iniciatīvu par svētku salūtu.

Šogad gan Rīgā salūts nenotiks. Pa dienu notiks militārā parāde, savukārt vakarā, tāpat kā daudzās citās Latvijas pilsētās, būs dažādas izgaismotas vides instalācijas, multimediāli lāzeru uzvedumi un gaismas akcijas. 


Foto: Freepik

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".