Valmieras novada Gada cilvēks – Santa Rumba

Valsts svētkos apbalvojumu “Valmieras novada Gada cilvēks” saņēma Dikļu pagasta bioloģiskās saimniecības “Mežvijas” saimniece Santa Rumba. Viņai šī atzinība par iesaistīšanos REKO Valmieras zemnieku tirdziņa organizēšanā un par ieguldīto bioloģiskās saimniecības attīstībā.

Kad ciemojamies zemnieku saimniecībā “Mežvijas”, saimniece Santa Rumba vispirms ved rādīt šī rudens ražu. “Ejam uz siltumnīcu, kur tagad ir ielikti daži dārzenīši, kas ir jāpāršķiro uz ziemas glabāšanu.”

Izaudzētos dārzeņus un arī pārstrādāto produkciju Rumbu ģimene pircējiem piedāvā REKO zemnieku tirdziņā, kas ir kaut kas līdzīgs tiešajai pirkšanai, bet ir arī atšķirīgs, jo pircējiem prece jāizvēlas pirms tirdziņa sociālajos tīklos, bet reizi nedēļā visi pasūtījumi tiek vesti uz Valmieru. Santa tagad ir uzņēmusies REKO tirdziņa administratora darbu. “Esmu pārņēmusi praktiski to sludinājumu daļu, kas ir, kur ieliek sludinājumus, tos akceptē, noraida vai palabo, kad nāk jaunie klāt palīdz viņiem piesaistīties.”

Bet kādi tad ir plusi pircējam un zemniekam no šāda tirdzniecības veida? “Tā ir līdzīga tiešajai pirkšanai, vienīgi tas, ka te jūs satiekat arī zemniekus, tur mēs tikai aiznesam to produkciju un atstājam, bet te vienkārši paši zemnieki izdod pircējam, pircējam ir jāaiziet pie katra pārdevēja un jāsavāc tā pauniņa, bet tiešajā pirkšanā viss ir salikts tavā kurvītī, tu tikai samaksā, un paņemt to kurvīti, bet te vari aprunāties ar tirgotāju, ko viņš piedāvā, varbūt uzjautāt, kādu jautājumu, kā to pagatavot.”

“Zemniekam ir pluss, ka viss ir uz pasūtījuma, preci var savākt, jo tev jau viss ir zināms, ko savākt, sapakot un aizvest, nekas nav lieki jādara un lieki jātransportē uz tirgu un atpakaļ, tirgū ar nav jāstāv liekas stundas, atdod precīti pircējam un brauc mājās,” mūsu sarunai pievienojas “Mežviju” saimnieks Didzis Rumba.

Runājot par savas saimniecības perspektīvu, tad “Mežvijās” kā pozitīvu aspektu uzsver to, ka beidzot ir sakustējies jautājums par skolu ēdināšanu, proti, ka bioloģiski audzēti produkti būtu arī skolnieku galdā. “Tagad pašlaik ir ar Cēsīm, nav ar Valmieras novadu sadarbības, bet ar citu novadiņu, kas novērtē bioloģisko produkciju un to atzīst. Cēsnieki ir sākuši, vismaz tie, kas ar mani ir interesējušies un sadarbojušies. Tad man ir Cēsis un uz Siguldas pusi.”

“Lai varētu veiksmīgi īstenot šo sadarbību ar zemniekiem, tad “Mežvijās” uzsver, ka jādomā arī par elastīgāku līgumu slēgšanu.” “Ja ar tevi var noslēgt līgumu, ja es zinu, ka es audzēšu viņam un viņam, piemēram, vajadzēs 500 kilogramus, es to nodrošinu, viņš par tādu summu paņem, mēs varam par to vienoties, bet diemžēl līgumu slēgšana notiek rudenī. Man jau pavasarī ir jāzina, cik es audzēju, jāzina, cik man pieprasīs.”

Dārzeņu raža novākta, varētu šķist, ka “Mežvijās” tagad ir klusais periods, bet tā gluži nav. “Man ir pārstrāde, jāpārstrādā dārzeņi, svaigie ir nolikti pagrabā, bet man vēl ir jāpārstrādā, jāsaliek smukās paciņās, garšvielu maisījumi, kaltēti dārzeņi, tējas, sulas, sīrupi un tiek vaska sveces taisītas.”

Un, protams, turpināsies arī darbs, ik nedēļu organizējot Valmieras REKO tirdziņu.



Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma "Vidzemē" saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023

Foto: Uģis Brālēns/Valmiera.Valmieras novads "Facebook"