Valmierā dzejolis uz trotuāra

Septembris jau vairāk nekā 50 gadus ir dzejas mēnesis. Valmieras Valsts ģimnāzijas skolēni un pedagogi ik gadu rīko akciju “Dzejolis uz trotuāra”, kur skolēni dodas Valmieras ielās rakstīt dzejoļus. Šoreiz to papildinot ar 11. un 12. klašu skolēnu dzejas lasījumiem dažādās Valmieras vietās.

Latviešu valodas un literatūras skolotāja Sarmīte Rudzīte stāsta: “Tas sākās pirms aptuveni astoņiem gadiem, kad mēs, latviešu valodas skolotāji, izdomājām, ka Dzejas dienas varētu atzīmēt šādi. Bērniem jau parasti patīk, īpaši mazākiem, zīmēt ar krītiņiem uz asfalta, kāpēc gan tas nevarētu būt dzejolis, ko varētu uzrakstīt. Tāpēc šogad jau ir astotais gads pēc kārtas, kad mēs to ejam un darām.” 

“Šogad izdomāta jauna akcija, kur ir dzejoļi cilvēkiem, daži mūsu kolēģi autobusos lasa un stāsta cilvēkiem, lai arī viņi iepazīst. Izlasīt ir viens. Kad tu dzirdi, tas ir pavisam cits,” stāsta 12. klases skolniece Alīsija. 

Nedēļu pirms šīs akcijas Valmieras Valsts ģimnāzijā norisinās tikai literatūras stundas. “Tad mēs izvēlamies dzejniekus un lasām dzeju. Skolēni meklē sev tuvas rindas, iepazīst kādu no dzejniekiem, izvēlas vienu dzejoli un izdomā, kura būs tā vieta, kur Valmieras pilsētvidē šīs rindas vislabāk iederētos,” stāsta Sarmīte Rudzīte. 

Jaunieši uz trotuāra iemūžināja pašu izvēlētas dzejas rindas. Arī vietas izvēlei, kur būs lasāms dzejolis vai tā fragments, ir simboliska nozīme. Alīsija stāsta: “Mēs atrodam kādu dzejoli, kurš mūs piesaista, tad izdomājam, ar ko tas varētu asociēties.” 

Akcijas mērķis ir rosināt skolēnus lasīt dzeju un piedzīvot citādākas literatūras stundas, mēģinot satikt savu domu starp dzejas rindām. “Varbūt, ka šādi netradicionāli pasākumi visvairāk motivē, ja es tagad teikšu – ejat mājās un lasiet dzeju –, diezin vai mūsdienu laikmetā skolēni to darītu ar ļoti lielu vēlēšanos un aizrautību, bet šādā veidā kaut mazliet tie tiek iesaistīti. Ja tā jau kļūst par tradīciju, tad viņi zina, ka mēs tagad lasīsim dzejoļus,” saka latviešu valodas un literatūras skolotāja. “Skatoties uz to, ka mēs pašlaik aizejam tādā periodā, ka angļu valoda ņem pārsvaru latviešu valodai, teiktu, ka lasīt dzejoļus un dzeju, šos vecos dzejniekus ir diezgan svarīgi. Tas papildina to superīgo vārdu krājumu,” stāsta Alīsija.

Šogad, izvēloties dzejoļus, izvirzītais kritērijs – dzejnieki jubilāri. Galvenie gaviļnieki ir Ojārs Vācietis un Imants Ziedonis, kuriem šogad aprit 90 gadu jubileja. Latviešu valodas un literatūras skolotāja Sarmīte Rudzīte stāsta: “Tāpēc arī šī dzeja iet ne tikai pie skolēniem, bet arī pie tiem, kas iet garām un izlasa. Imants Ziedonis teica: “Vienam ķiploks smaržo, otram smird.”Tieši tāpat ir ar dzejoļiem, jo vienam dzejolis patīk un šķiet tuvs un mīļš, citam atkal nē, tāpēc tas ir ļoti individuāli.” Par skolas tradīciju kļuvis dzejas slams jeb sacensības, kurās jaunie dzejnieki izpilda savus orģināldarbus plašākai auditorijai un žūrijai.



#SIF_MAF2023