Valmierā atzinīgi novērtē sporta un aktīvās atpūtas parku “Mežs”

Sporta un aktīvās atpūtas parks “Mežs” Valmierā ieguvis 1. vietu konkursā “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā Baltijā 2023” nominācijā “Ilgtspējīgākais teritorijas labiekārtojums”. Teritorijas pilsētplānošanas nodaļas vadītāja un pilsētas arhitekte Zanda Lapsa stāsta: “Mums laikam bija vissvarīgāk izveidot pilnvērtīgu, ļoti kvalitatīvu ārtelpu iedzīvotājiem. Tad mums likās, ka šis ir tāds tiešām risinājums, ar ko lepojamies, ar ko gribam padalīties, tādēļ arī pieteicāmies šai balvai.” 

Konkurss “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā” norit jau devīto gadu. Pēdējos divus gadus aptverot ne vien Latvijas, bet arī Baltijas valstu vērtīgākās ēkas un objektus. Valmiera šādu apbalvojumu saņēma pirmo reizi. “Tieši Baltijas mērogā šī ir pirmā balva. Skeitparks “Mežs” ir ieguvis vairākas citas labiekārtojuma balvas, arī pamatoti, jo katra nianse šeit mums ir bijusi pārdomāta, tiešām domāta ilgtermiņā un ārvides veidošanas ziņā,” stāsta Zanda Lapsa.

Pateicoties iedzīvotāju iesaistei un ieteikumiem, tika radīts piemērotākais variants, kādam būtu jābūt sporta un aktīvās atpūtas parkam Valmierā. Teritorijas pilsētplānošanas nodaļas vadītāja, pilsētas arhitekte stāsta: “Ja mēs ļoti labi atceramies, kāds šis parks iepriekš bija, ne tikai slidotava, bet arī vienkāršotiem paņēmieniems izveidots skeitparks, kurš bija iedzīvotājiem gana interesants un pievilcīgs, bet zinājām, ka gribam šo teritoriju pārveidot daudz modernāk.” 

Iniciatīva par pārbūvi nāca no Latvijas valsts mežiem piešķirot dāvinājumu. “Uz tā pamata sapratām, ka šī ir tā atbilstošā teritorija, kur gribam šo dāvinājumu izmantot un šo teritoriju veidot ļoti pilnvērtīgi, dažādām auditorijām kā ārejā rekreācija.” 

Šis projekts ir ilgtspējīgs, jo efektīvi ir izmantotas vietas priekšrocības un respektēta apkārtējā vide, un tas ir ērti sasniedzams ikvienam. “Tie virzieni, uz ko mēs likām akcentus, lai šī ilgtspēja tiešām būtu, sākot ar pašu materiālu izvēli, mēs ļoti daudz diskutējām, skatījām. Betons, asfalts izskanēja, ka ir ļoti neekoloģisks materiāls. Atkal skatot iepriekšējo pieredzi, ka skeitparks, kas mums bija no saplākšņiem, ir gadu no gada jāatjauno, ļoti ātri noveco, līdz ar to mēs tiešām skatījām, lai šie izmantotie materiāli ilgtermiņā ir ļoti kvalitatīvi.”

Parka apmeklētajiem un interešu aktivitātēm ir izveidotas vairākas funkcionālās zonas. “Projektēšanas uzdevums, kurš sastāv no sešām dažādām daļām, zonējumiem, kurā ietilpst skeitparks, pumpu trase, rotaļlaukums dažādām vecuma grupām, basketbola un strītbola laukums ar tribīnēm un arī atsevišķu piknika zona.” 

Apmeklētāju ērtībām ir padomāts, lai laukums nepārkarstu, būtu noēnojums un pieejams arī ūdens brīvkrāns. Turklāt nosaukums nav izvēlēts nejauši – parks ir apstādījumiem bagātīga teritorija. Lapsa stāsta: “Zinot šo konkrēto vietu, kurā iepriekš bija tikai asfaltēts laukums, kur vējš netiek klāt un arī karstā laikā teritorija uzkarst. Uzsvars bija uz šo te zaļās teritorijas līdzsvara radīšanu, ka ar zaļiem dabīgiem paņēmieniem mēs varam veidot kvalitatīvāku vidi, pievilcīgāku vidi, tāpēc arī šis te nosaukums “Mežs” radies.”

Valmieras pilsētas iedzīvotāji un viesi novērtē parka infrastruktūru un tā esamību. Konkursa mērķis ir popularizēt esošus un nākotnes objektus un idejas, kuru sākotnējā vērtība ilgtermiņā nemazinās, kuru funkcionalitāte un struktūra ir vērsta uz nevainojamu kalpošanu sabiedrības labā desmitiem gadu.


#SIF_MAF2023